Thomas Cook 22 Kasım 1808’de Melbourne, Derbyshire’de dünyaya geldi. Kendisi Baptist bir din adamı ve iş adamıdır. Thomas Cook 1846 yılında asıl mesleği olan marangozluğu bıraktı ve seyahat düzenleyicisi olarak yeni mesleğine başladı. 1841 yılında İngiltere’nin Leicester kentine, 20 km uzaklıktaki bir alanda düzenlenen festivale, 571 kişilik bir turist kafilesini götürmüştür. Bu fikri ve hareketiyle modern anlamda ilk turizm hareketini başlatmıştır. 1 şiline düzenlediği bu turdan hiç kar elde edememiş ve ilk tur düzenleyen kişi olmuştur. Tur organizatörü olarak yeni bir meslek alanı yaratmıştır. Thomas Cook ilk yurtdışı turunu İskoçya’ya gemi ve tren ulaşım araçlarını birlikte organize ederek gerçekleştirmiştir. 1860 yılında ilk seyahat şirketini ‘‘Thomas Cook Travel’’ adı ile açmıştır. Ünlü iş adamı 18 Temmuz 1892 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Thomas Cook Turizm Şirketi’nin Başlangıç Hikayesi

19’uncu yüzyılın başında, Thomas Cook adlı iş adamı 5 Temmuz 1842’de bir paket tur organize edip yaklaşık 500 kişiyi tren yolculuğu ile Leicester’den Loughborough’a götürene kadar turla seyahat etmek insanlar için alışık bir durum değildi. ‘‘Modern turizmin babası’’ olarak kabul edilen Thomas Cook’un bu fikri öylesine beğenildi ki, Cook bir süre sonra İngiltere’nin en başarılı tur şirketinin sahibi olurken, 1872 yılından itibaren 40 bin kilometrelik bir mesafenin geride bırakıldığı 222 günlük dünya yolculukları organize etmeye başladı. Cook’un organize ettiği seyahatler arasında, en başta İrlanda, İskoçya ve Avrupa turları yer aldı. Bunu ABD, Kanada, Nil Nehri’ne gemi yolculuğu ve dünya yolculukları izledi. Böylelikle İngiltere’nin zengin tabakasını müşteri portföyüne kazandıran Cook, neredeyse küçük bir servet karşılığı hazırladığı seyahatleri ile başarıdan başarıya koşmuştur. 1928 yılına kadar aile şirketi olarak kalan Thomas Cook Şirketi, bugün Londra merkezli borsada hisseleri işlem gören bir holding konumundadır.

Thomas Cook’un Türkiye Turizm Sektörüne ve Ekonomisine Etkileri

Thomas Cook’un Türkiye’de şu anda 13 ülkede 133 olan otellerinin ülkelere göre dağılımında Türkiye 35 tesis ile ilk sırada yerini almaktadır. Cook bünyesindeki otellerin ülkelere göre dağılımında Türkiye’yi, 33 otel ile İspanya ve 25 otel ile 3. sırada Yunanistan izlemektedir. Bu arada Cook bünyesindeki 5 otel markasının hepsi Türkiye’nin yanı sıra Güney Kıbrıs ve İspanya’da bulunmaktadır. Bu markaların tesislerinden 52’sini oluşturan Sentido’nun 10 tesisi ise Türkiye’de bulunmaktadır. Cook’un diğer otel markalarından Smartline’ın 51 tesisinin 15’i, 10 Sun Wing’ten 2’si, 9 Sun Connect’ten 4’ü, 11 Sun Prime’dan 3’ü Türkiye’de bulunmaktadır.

2018’de Türkiye gelirleri yüzde 70 artışla 347 milyon sterlin olmuştu. Şirket, yılsonu faaliyet raporunda, ‘Türkiye’ye ve Kuzey Afrika’ya olan talepteki artış gelirleri destekledi’ demişti. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Resort Dergisi 2018 raporuna göre, Thomas Cook 2018’de Türkiye’ye toplam 1 milyon 155 bin turist taşıdı. Yani Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık yüzde 3’ünü Thomas Cook getirmişti. Bu turistlerin 620 bini Almanya’dan, 435 bini ise İngiltere’den olmuştur.

Dev Turizm Şirketi Thomas Cook’un İflası

Yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle zaman içinde borçlarını yönetmekte zorlanmaya başlayan Thomas Cook’un Mayıs 2019’da 1,2 milyar sterline yükselen borcu için önce ana ortağına, daha sonra ise İngiliz hükümetine başvuru yapıldı. Thomas Cook’un en büyük hissedarı Çinli Fosun Grubu liderliğindeki 900 milyon sterlinlik kurtarma paketinin hissedarlar tarafından kabul edilmemesi üzerine son çare olarak İngiliz hükümetinden destek istendi. Yapılan kurtarma görüşmelerinde, hükümetten talep edilen desteğin “ticari faaliyetleri nedeniyle gelecekte zor durumda kalabilecek şirketlere örnek teşkil etmemek” için alınamaması üzerine şirketin iflasının açıklandığı belirtildi. Kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından 178 yıllık Thomas Cook’un ticari faaliyetlerine son verilirken, İngiliz Sivil Havacılık İdaresi, ülkeleri dışında bulunan 150 bin Thomas Cook müşterisi için geri dönüş programı başlattı.

Yazının devamı için ; TIKLAYINIZ

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.