Sözcü gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, Türk Hava Yolları’nı yoğun şekilde eleştirdiği bir yazıyı köşesine taşıdı.

Türk Hava Yolları’nın iyi yönetilmediğini söyleyen Muratoğlu, şirketin değer kaybettiği ve mevcut değerinin bir perakende zincirinin değerinin yarısından daha az olduğunu söyledi. Yönetimsel faaliyetleri ayrıca eleştiren Muratoğlu, işten çıkarmalar, yerde kalan uçaklar ve planlamalar konusunda yanlış olduğunu düşündüğü noktaların yanı sıra Morgan Freeman ile anlaşılan son reklam filmini de eleştirdi.

İşte Muratoğlu’nun o yazısı;

Türk Hava Yolları… Türkiye’nin havası dev şirket… Borsaya bakıyorsun 1.9 milyar dolar değeri var! Bırakın orta boyu, neredeyse küçük şirket değerinde… Fiyatı düştükçe düşmüş… Utanmasa KOBİ olacak!
Hani BİM mağazaları var ya… Satsan iki THY ediyor, cebine de 600 milyon dolar para kalıyor!
Halbuki yönetiminde dünya havacılığının duayen isimlerinden Ensar Vakfı, TÜRGEV, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yöneticiler var! Havayolu taşımacılığı ile ilgisi, biniş kartına bakıp koltuğu hostese sormadan bulabilecek olan bu kişiler şirketi hakkıyla yönetememişler demek… Hayret!
Yalnız nefis pazarlık yapıyorlar. Sendikaya; “1000’den fazla kabin memurunun ve 500’e yakın pilotun işgücü fazlalığı oluştuğu bilgisi sendikamıza iletilmiştir. Bu kapsamda THY yönetimi ya toplu işçi çıkararak ya da ücretlere 2017 yılı için zam yapmayacaktır” demişler.
Sendika ne yapacak ki? Havacılık sektöründe grevi yasaklayan yasa TBMM’de kabul edilmişti. O olmasa bile “milli güvenlik” gerekçesiyle grev iptal edilecek.
İş olsun diye sendika, 13 bin üyenin katıldığı bir anket yaptırıyor. İşin ilginci ankete TC kimlik numarasının yazılmasını istiyor. Neden? Kimse salak değil tabii… Bu anket THY ile paylaşılacak, acil bir durumda ilk gönderilenler “hayır”cılar olacak. Nitekim anketten yüzde 95 oranında “Evet zam olmayabilir” sonucu çıktı.
Bu arada personel giderleri toplam giderlerin içinde her şey dâhil sadece yüzde 13’lük bir paya sahip… THY maliyet kısarken bununla da yetinmedi, 25 dar gövde ve 7 geniş gövde uçağın hangarlara çekildiği bildirdi. Park eden uçakların aylık maliyeti 25 milyon liraya geliyor. Bunun anlamı, uçuşlardan daha çok zarar ediyorlar demektir ki, şirket iyi yönetilmiyordur. Hayret!
Şirket bir uyanıklık daha yaptı. Baktılar kar edemiyorlar, yıpranma payı hesaplamasında da değişikliğe gittiler. Bünyesindeki uçak gövde ve motorlarının ekonomik ömrünü 2017’den itibaren 20 yıldan 25 yıla çıkarttı.
Eh madem mevcut uçaklarla beş yıl daha fazla uçulacak, şirket 2018-2020 yılları arasında filosuna katmayı planladığı 39 adet dar gövde uçağı 2022 ve 2023 yıllarına kaydırdı.
Bütün bu kısıntıların üstüne THY gitti kendi uçakları yerde yatarken devrik Tunus liderinin uçağını 78 milyon dolara satın aldı… Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek.
Para bolmuş gibi ünlü oyuncu Morgan Freeman ile anlaşıldı. Çekilen reklam filmi, 5 Şubat’taki Amerikan futbolu finalinde yayınlanacak. Geçen yıl reklamın 30 saniyesi 5 milyon dolardan pazarlanmıştı. THY de yerini almıştı. Bu yıl daha pahalı olması bekleniyor.
Aslında bu reklamın bedava yolu var. Daha önce apronda deve kestiklerinde yurtdışında bile haber olmuşlardı. Bu sefer zürafa kessinler!

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.