Uzun yıllar Türk Havacılığı konusunda çok sayıda köşe yazıları ve kitap yayınlayan araştırmacı yazar Mustafa Kılıç, THK-Türk Havacılık Kronolojisi (THK DİZİNSELİ) adlı kitabını yayımladı.

19 Mayıs 2002’de THK Müzesinin kurucuları arasında yer alan ve ilk amirliğini yapan Kılıç, Son yıllarda havacılık tarihi ile ilgili tez, makale, inceleme ve araştırma adı altında birçok çalışmanın ortaya çıktığını, ancak bu yayınların çokluğu maalesef birçok maddi hatayı  barındırdığını söylüyor.

Kitapta yer alan “1941 yılında THK’nın uçak sanayiini kurması için alyanslarını bağışlayanların olduğu” bilgisi çok etkileyici. Alyans yerine THK yazılı yüzüklerin takılması istenir ve yüzlerce insan bağış yapar. O bağışların katkısıyla da THK uçak  ve motor fabrikası kurar ama sonu ne olur, nasıl bir süreç yaşandı?  Her şey bu kitapta sade ve düz biçemle okuyucuya aktarılıyor

Aynı zamanda sitemiz yazarı olan Mustafa Kılıç’ın bu kitabını özellikle genç kuşaklara da öneriyoruz.

Kitaba “TAKDİM” yazısı olarak önsöz yazan THK 22’inci Genel Başkan, Korgeneral(E), Dr. Erdoğan Karakuş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü, 2’inci Dünya Savaşı, savaş sonunda kurulan yenidünya düzeni ve dış baskılara direnç gösteremeyen yöneticiler nedeniyle Türkiye’de havacılık sanayisinin adeta yok edildiğinin altını çizerek, “seni kutluyorum Kılıç. Bu yarattığın eserler inan ki, Türk Havacılık tarihinin, özellikle Türk Hava Kurumu’nun temel eserleri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sonçağ yayını bu eserin yayınlamasında çok büyük destek veren ‘OTAĞ’-Olcay Tarih-Arkeoloji Araştırmaları grubu- kurucularından Mimar-Tarihçi Sayın Erbil Olcay’a  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Mustafa Kılıç bu eseri ile ilgili şunları kaydetti;

Ulu Yönder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüsü ve talimatları ile kurulan Türk Tayyare Cemiyeti, 1935 yılında Türk Hava Kurumu ( THK ) adını almıştır.
THK, Havacı bir nesil yetiştirmek, havacılığı ve önemini anlatmak, hava sanayisinin temellerini atma gayesi ile kurulmuş, kamu yararına çalışan bir dernektir. Başlangıç yıllarında ve özellikle de 1935 yılında Türkkuşu’nun açılması ile havacılık adına Türkiye’de birçok ilke imza atan bu ata yadigârı kurum, maalesef son on yılda büyük kan kaybetmiştir.
An itibari ile yok olma ile karşı karşıya kalan kurumum için benim de bir şeyler yapmam gerektiğine olan inancım bu kitabı hazırlamamın ana fikrini oluşturmuştur.
“Ve
THK bittiğinde hatırlayacağımız tek şey,
Yok edenlerin eylemleri değil;
Gerçek havacıların sessizliği olacaktır”
2015 yılından bu güne sloganlaştırdığım bu düşüncemi somutlaştırmak adına ses vermek istedim. THK Müzesinin kurulduğu günden bu güne okuduğum, incelediğim ve not aldığım THK tarihini yazdım. Vefat eden ve halen yaşayan efsane havacılardan edindiğim görseller ile de süslemek istedim. Dört yüz sayfalık THK tarihini anlatan kitabımı tüm THK mensupları ve sevenlerine bir kaynak olacağını düşünmekteyim.
Diğer kitaplarımda olduğu gibi dağıtımını kendim yapacağım. Arzu eden havacılık meraklılarına PTT kargo ile imzalı olarak yollayacağım.
İletişim için şahsi telefonuma WhatsApp’tan ulaşabilirsiniz.
Mustafa KILIÇ – 0 536 273 62 62
Kitap bedeli kargo dâhil 50,00 TL’dir.
İş Bankası hesap IBAN No: TR 45 0006 4000 0014 2680 3701 76
       *
Mustafa Kılıç’ın bir önceki kitabı ‘UÇAN KANAT’ mayıs ayı başında yayımlanmıştı. Her iki kitabı birlikte değerlendirmenize sunuyoruz.
TIKLAYINIZ;UÇAN KANAT
Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Havacılık tarihi ve araştırmacısı Yazarlık kariyerinde zirve yaptığın bu muhteşem kitabı bizlere paylaştığın için sana çok teşekkür ederim CanDostum. Ayrıca seninle gurur duyuyorum. Daha başarılı çalışmalara imza atacağından hiç şüphem yok. Yolun açık olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.