İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’de örgütlü Nakliyat-İş Sendikası, süregelen işyeri yetki tespiti ve toplu iş sözleşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, sendikal faaliyetlerin engellendiğine dair iddialar ve üyelere baskı yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu duyurdu.

Sendikanın açıklamasında, “T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 28.04.2022 tarihinde toplu iş sözleşmesi yapabilmek için Yetki Tespiti gönderilmişti, işyerlerinde hiçbir üyesi bulunmayan sarı sendikalar ve işveren yetki tespitine tamamen süreci uzatmak amacıyla itiraz etmişlerdir. İtiraz davaları İstanbul 4. İş Mahkemesi’nde devam etmektedir. Eğer bu keyfi itirazlar yapılmamış olsaydı şimdiye kadar işyerinde toplu iş sözleşmesi yapılmış olacaktı. Bu durumun özellikle bilinmesini isteriz. İş yerinde sürecin uzamasından da kaynaklı, işyerinde çalışan bazı kişiler yükselme, pozisyon değişikliği vb. bazı beklentilerle bazı işveren temsilcileriyle iş birliği içerisinde Sendikamız aleyhinde faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bunlar Sendikamız tarafından tespit edilmektedir.

Kaldı ki Türk Ceza Kanunu’na göre de sendikal faaliyetlerin engellenmesi, sendika üyelerine baskı yapılması, istifaya zorlanması suçtur. Suçu tespit edilenler altı aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İş yerinde bu gibi faaliyetlerde bulunan ve tarafımızca tespit edilenler hakkında bugün sendikamız tarafından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.