25 Ocak 2004’den beri kızıl gezegen Mars’da bulunan Opportunity olarak bilinen Mars Araştırma Aracı’nın (Mars Exploration Rover/MER) görevi NASA tarafından sonlandırıldı.

90 Mars günü süresince görev yapması planlanan ancak 5352 Mars günü (5498 Dünya günü) görevde kalan Opportunity’nin görevi sona erdirildi. Haziran 2018’de güçlü bir Mars kum fırtınasının ortasında kalan ve uzun süre güneş ışığından mahrum kalan uzay aracı ile son iletişim çabası da sonuçsuz kaldı. Son olarak 10 Haziran 2018’de temas sağlanan Opportunity ile son kez programın yürütücüsü NASA Jet İtki Laboratuvarı (JPL) tarafından Salı günü kurulmaya çalışılan temasın da sonuçsuz kalması ile Opportunity programının sona erdirilmesine karar verildi.

BEKLENTİNİN 60 KATI HAYATTA KALDI

NASA tarafından 2003 yılında gerçekleştirilen fırlatma sırasında 90 Mars günü görev yapması planlanan Opportunity bu sürenin 60 katı kadar bir süre görevde kalarak kızıl gezegen hakkında bize yeni ufuklar açtı. Haziran 2015’e kadar yaklaşık 45 kilometre yer değiştirme gerçekleştiren uzay aracının sadece bin metre hareket etmesi planlanmıştı.

DR. UMUT YILDIZ OPPORTUNITY’YE NE OLDUĞUNU YAZDI

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Doktor Umut Yıldız, sosyal medya üzerinden Opportunity’nin kum fırtınasına girmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri paylaştı.

Dr. Umut Yıldız’ın paylaşımları;

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.