Çektiği havacılık fotoğrafları ile tanınan Cem Doğut, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen NEB; Nüfuz Edici Bomba hakkında bir bilgilendirme yazısını sosyal medyada paylaştı. İşte o paylaşımda yer alan bilgiler ile NEB; Nüfuz Edici Bomba:

TÜBİTAK SAGE ( Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü ) tarafından geliştirilen Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb.) Genel Maksat Bombası ( GMB ) ile benzerdir. Bu sayede envanterdeki Paveway II, HGK ( Hassas Güdüm Kiti ) ve JDAM güdüm kitleri ile kullanılabilmektedir. Fotoğrafta Aselsan tarafından üretilen Paveway II ( GBU-10 ) lazer güdüm kiti ile görülmektedir.

NEB

Dünyada nüfus edici bombalarda, nüfus etme yani delme gücü için iki yöntem kullanılmaktadır. İlki kinetik enerji ile delme gücü sağlayan bombalardır. Bunlara örnek BLU-109 tipi harp başlığı verilebilinir. BLU-109 2,5cm kalınlığında çelikten gövdeye sahiptir. Kuyruğunda bulunan geciktirme tapası ile aktif olur. Bombanın etkili olabilmesi için kinetik enerjinin yüksek olması gereklidir. Kinetik enerji sayesinde ve gövdesi mukavim olduğu için toprak altına yada betona nüfus edebilir.

İkinci yöntem ise NEB’in de kullandığı çukur imla hakkı olan ardışık delici harp başlıklı olan mühimmatlardır. Bu tip mühimmatlar aslen zırh delmek amacı ile üretilmektedirler. Bu tipte önde çukur ( boşluklu ) imla hakkı vardır. Bu şekilde patlamanın enerjisi bir nokta üzerine yoğunlaştırarak etkisinin arttırılması sağlanır.

NEB’de bombanın hedefe teması veya öndeki tapa ile temastan hemen önce öndeki çukur imla hakkı infilak ederek hedefte ardışık harp başlığının içinden geçebileceği bir boşluk oluşturur. Bu boşluktan geçen ikincil harp başlığı hedefin içinde patlar. Bu sayede düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme gücü sağlar.

Son zamanlarda iç güvenlik harekatında başarı ile kullanılmaktadır. Bu mühimmatın yapılmasında emeği geçen herkese buradan teşekkürü bir borç bilirim.

NEB, F-4E/2020 uçağına sertifiye edilmiştir. MK-84 (2000 lb.) GMB’nin sertifiye olduğu tüm uçaklardan atılabilme potansiyeline sahiptir.

Genel Özellikler :
Düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme etkinliği,
Ön Delici tasarımında kullanılan önceden şekillendirilmiş parçacıklar ile ikincil hedeflere karşı yüksek etkinlik,
Programlanabilir ateşleme zamanları,
Farklı hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliği,
MK-84 (2000 lb.) GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeli,
MK-84 (2000 lb.) GMB taşıyabilen tüm uçaklardan atılabilme potansiyeli.

Temel Özellikler :
Boy: 2600 mm
En Büyük Çap: 457.2 mm
Ağırlık: 870 kg
Patlayıcı Tipi
Ön Delici : PBX-110
Ana Delici : PBX-109 Tapa
Ön Delici : ONUR-1 MOD 4
Ana Delici: FMU-152 A/B

neb 6218-20131025103235-neb2 neb_2

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.