Ülke ormanları yanarken THK’nın yangınla mücadele uçakları nerede?

Şubat ayındaki iptal edilen ihale sonrasında bugün orman yangınları ile sadece helikopterler savaşmaya çalışıyor. Türk Hava Kurumu’nun kaybettiği ihale nedeniyle yangın söndürme uçakları en ihtiyacın olduğu günlerde ortada yok.

Yangınla mücadele edecek uçak olmayınca, Orman Bakanlığı 18 helikopterlik ihtiyacı 24 helikoptere çıkarmıştı. Yurt dışından ihaleyle kiralanan helikopterlerin döviz kaybı ise bilinen bir olgu.

1 milyon 300 bin TL’lik borç yükü içinde olduğu öne sürülen THK’nin, ihaleyi kaybettikten sonra kaybettiği gelir üzerine kurumda yaşanan tartışmaların sonucunda, ardı ardına istifalar yaşandı.

Yakıt bedeli karşılığı orman yangınlarına müdahale edelim talebi

Kurumun iktisadi işletmelerin biri olan Gökçen Havacılık envanterinde Ateş Kuşları olarak adlandırılan Kanada yapımı 9 adet CL- 215 tipi amfibik yangın uçağı bulunuyor. Bunlardan üçünün her an orman yangınlarına müdahale etmesi mümkünken hangarlarda yatması, THK’da yaşanan tartışmaların ana konularından biri olarak gösteriliyor.

Yönetim Kurulunun bazı üyeleri, uçakların yakıt bedeli karşılığı olsa Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hizmetine sunulması ve bunun milli görev olduğu düşüncesinin karşılık bulmadığı gerekçesiyle itirazları etmişlerdi.

CL- 215 tipi uçaklar yaklaşık 5000 litre su kapasitesine sahipken, yangınla mücadele helikopterleri en fazla 2 bin 500 litre su alabiliyor

İhalenin kaybedilmesinde kimlerine göre, ihale birim bedelinin yanlış hesaplanması; kimilerine göre finansman (ödenek?) olmaması iddiaları belirsizliğini korurken, olan hem ormanlarımızın yok olmasına, hem de kurumun çok önemli bir gelir kaynağını kaybetmesine oluyor.

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de her yıl ortalama 2.500-3.000 arasında orman yangını meydana geliyor. 1988-2018 arasındaki 31 yılda, toplam 313.499 hektar ormanlık alan kül oldu. Yani yıllık ortalama 10 bin 112 hektar ormanımız yanıyor. 13 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasındaki 20 günlük sürede en az 200 orman yangını meydana geliyor.” vurgusunda bulunmuştu.

6 uçağın ise teknik sebeplerle gayri faal durumda oldukları kaydediliyor.

Nereden nereye

1985 yılından bu yana yurt içinde orman yangınları ile mücadelede etkin görev alan Türk Hava Kurumu (THK) uçakları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Yunanistan ve İsrail’de çıkan orman yangınlarına  da müdahale etmiş ve zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın övgüsünü kazanmıştı.

CL-215’ler 2017 verilerine göre Ülkemizde 417 orman yangınına müdahale ederek bir rekora imza atmıştı.

CL-215’in teknik özellikleri şöyle; 

Maksimum kalkış ağırlığı: 17.100 kg (sudan kalkış) – 19.730 kg (karadan kalkış)
Boş ağırlığı: 12,065 kg
Motor tipi: Pratt&Whitney R-2800 (piston motorlu)
Gövde uzunluğu: 19,82 metre
Kanat açıklığı: 28,60 metre
Yükseklik: 8,98 metre
Seyir hızı: 291 km/saat
Menzili: 2.260 km

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.