Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkNew York'da helikopter gökdelene binaya çarptı

New York’da helikopter gökdelene binaya çarptı

Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden New York’ta bir helikopterin binanın çatısına zorunlu iniş yapmaya çalıştığı sırada yaşanan kazada helikopter pilotunun öldüğü bildiriliyor.

ABD basınında kazaya ilişkin olarak yer alan haberlere göre, helikopter kentin Midtown bölgesinde 51 katlı bir binanın üst katına çarptı. Çarpmanın etkisiyle binanın çatısında yangın çıktı. ABD televizyonlarının yayıınladığı görüntülerde helikopterin çarptığı binanın tepesinden dumanın yükseldiği görülüyor.

Olay yerinde incelemelerde bulunan New York Valisi Andrew Cuomo gazetecilerin sorularını yanıtladı.Vali Cuomo kazayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ancak ilk belirlemelere göre helikopterin binanın çatı katına zorunlu iniş yapmaya çalıştığını söyledi.

Ancak inişin başarılı olmadığını ve helikopterin binanın çatı katına çarptığını, bu sırada binada bulunanların sarsıntıyı hissettiklerini aktardı. Daha sonra çıkan yangının kontrol altına alındığını binada kimsenin yaralanmadığını söyledi. Helikopterde bulunanlar arasında yaralılar olduğunu aktardı.

Her gün on binlerce turistin ziyaret ettiği New York’un göbeği sayılan Manhattan turistik helikopter gezilerinin de sık sık düzenlendiği bir bölge.

Ancak acil iniş yapmaya çalışan helikopterin turistik amaçlı New York semalarında seyredip seyretmediği henüz netleşmedi.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan paylaştığı mesajda kazayla ilgil bilgi aldığını belirtti, müdahale eden ekibe de teşekkür etti.

11 Eylül korkusu yaşandı

Kazanın ardından bina ve çevresinde çok büyük panik yaşandı. Kaza sırasında binada ve çevrede bulunan görgü tanıkları, 11 Eylül 2001’deki gibi bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını düşündüklerini belirterek büyük panik yaşadıklarını söylediler.

Kaza sonrasında 7. caddeye çıkan 51 ve 52. sokaklara New York Emniyet Müdürlüğüne bağlı terörle mücadele özel timleri yerleştirildi. Çevrede bulunan cadde ve sokaklar uzun süre trafiğe kapatıldı.

Olay yerine gelen New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da düzenlediği basın toplantısında, kazada sadece helikopter pilotunun yaşamını yitirdiğini belirterek, “Daha kötüsü olabilirdi. Bizi Tanrı korudu. Ucuz atlattık” dedi.

Helikopterin 34. sokakta bulunan bir helikopter pistinden kalkıp, 7. caddedeki Fransız BNP bankasının bulunduğu binanın çatısına indiği sırada kazanın meydana geldiği belirtildi.

Helikopteri kullanan kişini sahibi olduğu öne sürüldü. New York Emniyet Müdürü James O’Neill, helikopter kazasıyla ilgili soruşturmanın kapsamlı olarak sürdüğünü kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

IATA’ya göre uçuş için en emniyetli yıl 2023

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel havacılığa yönelik 2023 Yıllık Emniyet Raporunu yayınladı . Havacılık, "şimdiye kadarki...

Air New Zealand niçin özür diledi?

Air New Zealand, içlerinden birine kanser teşhisi konulan iki ABD'li turistten uçuşlarını değiştirmeleri için...

Kalite sorunu: FAA Boeing’den 90 gün içinde kalite planı sunmasını talep ediyor

27 Şubat Salı günü FAA genel merkezinde gün boyu süren bir EMNİYET tartışması sırasında...

Van Ferit Melen Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Van Ferit...

Pegasus Hava Yolları yüzde 388 oranında bedelsiz sermaye artışına gidiyor

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde bedelsiz sermaye artırımı kararı...

Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

İGA İstanbul Havalimanı Küresel Havacılık Eğitiminin Merkezi Olmayı Hedefliyor

Havacılıkta eğitimli ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç konusunu titizlikle ele alan İGA İstanbul Havalimanı,...

Kayseri Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Kayseri Havalimanı’nın...