Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden New York’ta bir helikopterin binanın çatısına zorunlu iniş yapmaya çalıştığı sırada yaşanan kazada helikopter pilotunun öldüğü bildiriliyor.

ABD basınında kazaya ilişkin olarak yer alan haberlere göre, helikopter kentin Midtown bölgesinde 51 katlı bir binanın üst katına çarptı. Çarpmanın etkisiyle binanın çatısında yangın çıktı. ABD televizyonlarının yayıınladığı görüntülerde helikopterin çarptığı binanın tepesinden dumanın yükseldiği görülüyor.

Olay yerinde incelemelerde bulunan New York Valisi Andrew Cuomo gazetecilerin sorularını yanıtladı.Vali Cuomo kazayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ancak ilk belirlemelere göre helikopterin binanın çatı katına zorunlu iniş yapmaya çalıştığını söyledi.

Ancak inişin başarılı olmadığını ve helikopterin binanın çatı katına çarptığını, bu sırada binada bulunanların sarsıntıyı hissettiklerini aktardı. Daha sonra çıkan yangının kontrol altına alındığını binada kimsenin yaralanmadığını söyledi. Helikopterde bulunanlar arasında yaralılar olduğunu aktardı.

Her gün on binlerce turistin ziyaret ettiği New York’un göbeği sayılan Manhattan turistik helikopter gezilerinin de sık sık düzenlendiği bir bölge.

Ancak acil iniş yapmaya çalışan helikopterin turistik amaçlı New York semalarında seyredip seyretmediği henüz netleşmedi.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan paylaştığı mesajda kazayla ilgil bilgi aldığını belirtti, müdahale eden ekibe de teşekkür etti.

11 Eylül korkusu yaşandı

Kazanın ardından bina ve çevresinde çok büyük panik yaşandı. Kaza sırasında binada ve çevrede bulunan görgü tanıkları, 11 Eylül 2001’deki gibi bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını düşündüklerini belirterek büyük panik yaşadıklarını söylediler.

Kaza sonrasında 7. caddeye çıkan 51 ve 52. sokaklara New York Emniyet Müdürlüğüne bağlı terörle mücadele özel timleri yerleştirildi. Çevrede bulunan cadde ve sokaklar uzun süre trafiğe kapatıldı.

Olay yerine gelen New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da düzenlediği basın toplantısında, kazada sadece helikopter pilotunun yaşamını yitirdiğini belirterek, “Daha kötüsü olabilirdi. Bizi Tanrı korudu. Ucuz atlattık” dedi.

Helikopterin 34. sokakta bulunan bir helikopter pistinden kalkıp, 7. caddedeki Fransız BNP bankasının bulunduğu binanın çatısına indiği sırada kazanın meydana geldiği belirtildi.

Helikopteri kullanan kişini sahibi olduğu öne sürüldü. New York Emniyet Müdürü James O’Neill, helikopter kazasıyla ilgili soruşturmanın kapsamlı olarak sürdüğünü kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.