Olcartour Yönetim Kurulu Başkanı Numan Olcar, “2019’dan 2020’ye” başlıklı dosya konumuz kapsamında konuğumuz olarak uçak bileti acentaları için 2019 yılının nasıl geçtiğine ve 2020 yılına yönelik öngörülerini  turizmgünlüğü‘ne  anlattı.

“Nasıl bir yılı geride bıraktık? 2019 yılında gördüğünüz en önemli eksiklikler nelerdi? Kısa vadede hangi aksiyonlar alınırsa 2020 yılı daha verimli geçer?” sorusunu, 2019 yılı, havayolları ve biletçilik açısından zorlu bir yıl olarak geçti. Üstelik havayollarının “seyahat acentalarını bir iş ortağı değil de bir rakip gibi görmesi” bu zorluğu pekiştiren diğer bir etken olmuştur. Başta bayrak taşıyıcı milli havayolumuz, uyguladığı satış politikaları ile acentasını rakip görme anlayışı, diğer özel havayolu ve yabancı havayollarına da örnek teşkil etmiş, bu durum ise maalesef başta acentaları ve tüketiciyi olumsuz etkilememiştir.” şeklinde yanıtladı.

“Ülkemizde sivil havacılık alanında kural koyma, denetleme ve yaptırım uygulama faaliyetlerinden sorumlu olan bir Bakanlığımız ve Bakanlığımız uhdesinde de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz (SHGM) vardır. Sivil havacılığa dair her şeyi denetlemeye ve mevzuatlarını geliştirmeye dair yetkisi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden, özellikle havayollarının bayileri yani acentaları ile olan ilişkilerini düzenleyecek, haksız rekabet ortamı yaratmayacak ve dolaysıyla tüketicinin mağduriyetini önleyerek, satış kanallarında eşitliği sağlayacak düzenlemeleri bekliyoruz. Acentalar kadar bu mevzuat eksikliğinin önemli mağdurları tüketicilerdir.” söyleminde bulunan Olcar ile yapılan söyleşinin devamı için: TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.