Home Sivil Havacılık Elazığ Havalimanı’na Yeni Pist Yapılacak

Elazığ Havalimanı’na Yeni Pist Yapılacak

0

Ak Parti Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Kanal Fırat, Kanal E ve www.elazigsonhaber.com internet haber sitesinde ortak yayınlanan “Zeki Akbıyık ile Gündem Özel” programının canlı yayın konuğu oldu.

Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sorularını cevaplandıran Milletvekili Metin Bulut, Elazığ’a yapılan çalışmaları tek tek anlattı. Milletvekili Bulut, 2009 yılında yapılan yeni pisti ve 2012 yılında açılan yeni terminal binası ile hava trafiğinin arttığı Elazığ Havalimanı’na yeni 3 bin metrelik bir pist ve apron alanı yapılacağını söyledi.

Elazığ Milletvekili Metin Bulut açıklamasında “Elazığ, Ulaşımda hiçbir sıkıntı çekmediğimiz illerden bir tanesi. Yeni terminal, havaalanı yapıldı. 2017 programına alınmış ihalesi yapılacak. 3 bin metre uzunluğunda bir pist yapılacak. Bu yeni bir havaalanı demek. Elazığ çok aktif havaalanlarından birine sahip. Elazığ’ın İHA’ların merkezi oldu. Esenboğa gibi olmaz ama Esenboğa’ya inecek uçak sayısı kadar. Bunun yanında apron bariyer de yapılması planlanıyor.” dedi.

ELAZIĞ HAVALİMANI HANGİ İMKANLARA SAHİP

Elazığ Havalimanı’nın kullanılan mevcut pist ve terminal binasının ihtiyaçları karşılama noktasında yetersiz kalması neticesinde yapılan ihaleler ile yapımına 2006 yılında başlanan uluslararası standartlardaki 3000m x 45m uzunluğundaki yapılan yeni pist 15 Mart 2009 tarihinde ilk uçuş gerçekleşerek hizmete açıldı. Yeni pist ile birlikte yurt dışı uçuşlara oluşan talepler neticesinde 03 Nisan 2009 tarihi itibariyle uluslararası hava hudut kapısı olan Elazığ Havalimanına 28 Ekim 2009 Tarihinde 700 m kullanım alanında yeni İç-Dış Hat Gelen Yolcu Salonu yapılarak hizmete açılmıştı.

Yeni yapılan 07/25 pisti için 2009 yılında havalimanı içi VOR, NDB, DME ve ILS cihazının da kurulmasıyla olumsuz hava şartları olması durumunda bile uçuşların güvenli ve kesintisiz şekilde yapılması sağlandı.

DEvlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 2010 yılında ihalesi yapılan yeni terminal binası 20.10.2012 açılışı gerçekleştirilerek Elazığ Havalimanı’nın; Terminal Binası: 16.400m2, Toplam Kapalı Alan: 30.000m2 ve Toplam Alan 4.720.000m2’ye çıkarılmıştır.

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.