Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişimi davasında yargılanan ve “Anayasayı İhlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan 69 eski Hava Harp Okulu öğrencisinin beraat etmesi gerektiğini belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

Karar sonrası 9 öğrenci tahliye edilirken, kararda öğrencilerin darbe teşebbüsünden habersiz olduğuna, öğrendikten sonra da kalkışmaya yönelik eylem ve faaliyette bulunmadıklarına dikkat çekildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde 70’i eski Hava Harp Okulu öğrencisi 72 kişinin yargılandığı davada 3 Ocak 2020 tarihinde mahkeme kararını açıklamıştı.

Yargıtay ‘beraat’ dedi

Yargılamayı yapan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi eski Hava Harp Okulu öğrencisi 70 sanığı “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış, sanıkların duruşmalardaki tavır ve davranışları, verilen cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkilerini dikkate alarak cezaları müebbet hapse indirmişti.

Kararın temyiz edilmesinin ardından Yargıtay 3. Ceza Dairesi incelemesini tamamladı. Yargıtay, Hava Harp Okulu 2. sınıf öğrencisi olan ve 3. Filo olarak adlandırılan 69 sanık hakkında verilen hükmün bozulmasını ve sanık öğrenciler hakkında beraat kararı verilmesine karar verdi. Kararda, sanıkların örgütsel faaliyet kapsamında işlenen “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçuna ilişkin planlanan hazırlık ve icra organizasyonundan önceden haberdar olduklarının kanıtlanamadığı belirtildi.

MİİLİYET

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.