Türkiye’nin ilk kahraman havacısı Vecihi Hürkuş’un cenazesine üç beş yakınından başka kimse gelmedi!

Cesur bir pilot olarak 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş savaşına katılan, 1. Dünya Savaşı’nda bir hava muharebesinde ilk kez bir düşman uçağını düşürerek tarihe geçen Vecihi Hürkuş yine 1. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşerek Hazar Denizi’ndeki Nargin adasına sürgün edilmiş bir havacı. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan, İzmir / Seydiköy Hava Meydanını işgal eden, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üç defa takdirname alarak kırmızı şeritli İstiklal Madalyası kazanmış bir havacı.

Kurtuluş Savaşı sonrasında tayyare okulunda yeni havacılar yetiştiren, kendi imal ettiği uçaklar ve fikirleri ile savaştan çıkmış yoksul ülkede havacılığı millileştirmeyi isteyen ve bugün adı ilk milli temel eğitim uçağımızda yaşan bir efsane, Vecihi Hürkuş.

Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Vecihi Hürkuş, Dünya havacılığının sınırlarının Ay’a dayandığı bir günde 16 Temmuz 1969’da aramızdan ayrıldı. Cenazesine üç beş yakınından başka kimsenin katılmadığı Vecihi Hürkuş’u mezarı başında anıyoruz.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin organizasyonu ile bugün 15.00’da Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nda büyük Türk havacısı Vecihi Hürkuş için bir anma töreni düzenlenecektir.

Bağımsız Havacılar olarak büyük Türk havacısı Vecihi Hürkuş’u bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.