Türkiye’nin Dublin Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, çift doz aşı ve hastalığı geçirdiğine dair sertifika olsa  bile İrlanda’ya girişlerde negatif antijen veya PCR testi istendiği duyuruldu.

İrlanda’ya yönelik seyahatlerde 3 Aralık 2021 Cuma günü yürürlüğe girecek uygulama  şöyle;

*

Kazakistan, Omicron varyantına ev karantinası önlemi uygulayacak

Kazakistan, koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı tespit edilen ülkelerden gelen yolculara 7 gün ev karantinası kuralı uygulama kararı aldı. Karar 3 Aralık’tan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Koronavirüs salgını ve sonrasında ortaya çıkan varyantlar ile beraber ülkeler ve vatandaşlar önlemleri yeniden arttırmaya başladı. Bu ülkelerden biri de Kazakistan oldu. Kazakistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Omicron varyantının ülkeye girişini engellemek amacıyla birtakım kararlar alındı. Buna göre Omicron varyantı görülen ülkelerden gelen yolculara 7 günlük ev karantinası şartı getirildi. Kararı Kazakistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Marat Şoranov, açıkladı. haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada kararın 3 Aralık’tan itibaren uygulanacağını bildirdi.

HANGİ ÜLKELER LİSTEDE?

Elınan ek kararlar ile birlikle, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Malavi, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’dan gelen yabancıların Kazakistan’a girişleri bir süreliğine durdurulacak. Yolcu trafiğinin yüksek olduğu Mısır ile uçuşlar askıya alınacak.

Omicron varyantının tespit edildiği diğer ülkelerden gelen yolcular ise Kovid-19’a karşı en az iki doz aşılanmış olsalar dahi PCR testi ibraz etmek zorunda olacak. Testin sonuçlanmasını takip eden süreçte ise negatif çıksa dahi önlem amaçlı 7 günlük ev karantinası önlemi uygulanacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.