Uçağı 3 saatten fazla rötar yapan yolcuların hava yolu şirketinden tazminat alma hakkı var.

Bu kural Türkiye’de pek bilinmiyor, ancak Avrupa Birliği’nin kesin kararı nedeniyle AB ülkelerinde yolculara ödeme yapılıyor. Ne yazık ki Türk hava yolu şirketleri bu ödemeleri yapmamak için direniyor ve yolcuları haklı olmalarına rağmen resmen süründürüyorlar.

Turizm Avrupa’da yer alan habere göre Onur Air bu defa Almanya’da sert bir kayaya çarptı ve 400 Euro’luk bir ödeme nedeniyle kamuoyuna rezil oldu. Westfalen Blatt Gazetesi’nde yer alan habere göre 2018’in mayıs ayında Almanya’nın Paderborn kentinden Antalya’ya uçmak isteyen bir kadın yolcu, uçağın 3 saatten fazla rötar yapması nedeniyle hava yolundan tazminat istedi. Avukatı Thorsten Fust aracılığı ile Paderborn Yerel Mahkemesi’nde haklı bulundu ve Onur Air’den 400 Euro’luk bir ödeme yapması talep edildi. Hava yolu kurallar gereği ve mahkeme kararı doğrultusunda ödemeyi yapmak zorunda. Ancak iddiaya göre “Nasıl olsa bizden Türkiye’de kimse hesap sormaz“ mantığıyla bu ödeme yapılmadığı gibi avukatın başvurularına da cevap verilmedi.

Haberde yer alan bilgiye göre avukat Almanya’ya uçan bir Onur Air uçağına el koydurmayı bile göze aldı. Ancak son çare olarak başka bir yönteme başvurdu. Avukat, mahkeme kararının uygulanması için haciz işlemleri başlattırdı ve Düsseldorf’a inen bir Onur Air uçağının satış kasasındaki parala el koydurttu. Duty Free satışlarından elde edilen miktar arasından yolcuya ödenecek olan 400 Euro, mahkeme ve avukat masrafları dahil toplam 743 Euro’ya el konuldu. Haciz memurları bu paradan daha sonra yolcuya hakkı olanı havale ettiler.

Sonuçta yolcu ve Alman makamları paralarına kavuştular, Onur Air ise sırf 400 Euro’yu ödememek için “Türk uçağına haciz geldi“ haberleri ile kamuoyunda küçük düşürüldü. Onur Air yetkililerine sormak gerekir: “Buna değdi mi?“

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.