Diyarbakır’dan Erbil’e yapılan uçuşların ardından Kıbrıs’a da direkt uçuşlar başladı. Diyarbakır’dan kalkan Onur Air’e ait uçak Ercan Havaalanında su takı merasimi ile karşılandı. Kentteki beklenti Avrupa uçuşları.

Diyarbakır Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılmasının ve Türk Hava Yolları’nın Erbil’e başlattığı direkt uçuşun ardından Onur Air de Kıbrıs uçuşlarını başlattı.

Bugün Kıbrıs’tan Diyarbakır’a uçan Onur Air’in 8Q219 sefer sayılı uçağı Diyarbakır’dan aldığı yolcularıyla Erbil’in ardından ikinci uluslararası uçuşu gerçekleştirerek Ercan Havalimanına indi. Uçak burada su takı merasimi ile karşılandıktan sonra yolculara çiçek verildi.
Onur Air Genel Müdür Yardımcısı Onur Sivrikaya, uçuş nedeniyle çok heyecanlı ve mutlu olduklarını belirterek Kıbrıs-Diyarbakır hattında ilk tarifeli seferi gerçekleştirdiklerini söyledi. Sivrikaya Diyarbakır’da dış hat terminalinin açılmış olmasından dolayı da hükümete teşekkür etti: “İlk seferimizi gerçekleştirdik. Biletlerimiz 75 liradan başlıyor. Hükümetin ulaşım politikaları yolcu sayılarını doğrudan etkiliyor. Bizler de bu ilk uçuşu gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Onur_Diyarbakır

Avrupa Uçuşları
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Ahmet Sayar ise kentten Avrupa ülkelerine de uçuş yapılabilecek potansiyel olduğunu söyledi. Bir kentin gelişimi için havayolunun çok önemli olduğunu belirten Sayar, şunları söyledi. “İlimizde uluslar arası terminal olması nedeniyle Erbil’in ardından Kıbrıs’a uçuşların başlaması bizleri çok heyecanlandırıyor. Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler ve çalışanlar bölgeden artık çok daha rahat ulaşım sağlayabilecekler. Ancak kentteki beklenti Diyarbakır’dan Avrupa’ya da uçuşların başlaması. Hükümetten ve havayolu şirketlerinden beklentimiz bu yönde.”

Onur_Diyarbakır2

Bal: Avrupa Uçuşları da Başlayacak
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ise Diyarbakır’dan Avrupa’ya uçuşların başlayabileceğini söyledi. “Daha önce Erbil’e uçuşlarımız başladı. Şimdi Kıbrıs başladı. Hükümetimiz ulaşım alanında güçlü politikalar üretiyor. Emeği geçen herkesi teşekkür ediyorum. Avrupa uçuşlarımız ise başlayacak. İnşallah yakın bir zamanda bunu da gerçekleştireceğiz.”

Diyarbakır ile Lefkoşa arasındaki uçuşlar haftada dört sefer olarak düzenlenecek. Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri Lefkoşa’dan saat 11:25’te Diyarbakır’dan da 13:20’de gerçekleşecek. Uçuş 1 saat 15 dakika sürüyor. (Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.