Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, dünyanın deniz üzerine yapılan üçüncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Uluslararası Havalimanı’ndan Avusturya seferlerinin başlaması için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Gülyalı ilçesinde 2011’de temeli atılan ve 22 Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla hizmete açılan Ordu-Giresun Uluslararası Ordu-Giresun Uluslararası Havalimanı’nda yurtiçi ve yurtdışı seferlerinde artış yaşanıyor. Tamamen Türk mühendis ve mimarlarının eseri olan Ordu-Giresun Havalimanı deniz üzerine inşa edilen havalimanları arasında Japonya ve Hong Kong’da bulunan havalimanlarından sonra dünyada üçüncü sırada bulunuyor. Halen Kara Hudut Kapısı statüsünde bulunan ve günlük 20 sefer düzenlenen Ordu-Giresun Havalimanı’ndan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, KKTC’ye sefer düzenleniyor.

Ordu-Giresun Uluslararası Havalimanı’ndan ilk yurtdışı uçuşu Arabistan’ın Riyad kentini yapılırken, buna Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seferleri de eklendi. Ardından yurtdışı seferlerinin attırılması hedeflenen havalimanında Almanya seferlerinin başlatılması kararlaştırıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Almanya seferlerinin 1 Mart’ta başlayacağı bildirildi. Karadenizlilerin yoğun yaşadığı bölge olarak bilinen Avusturya için de havalimanından sefer düzeltilmesi çalışma başlatıldığı bildirildi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Avusturya seferlerinin yaz mevsiminde başlatılmasının hedeflendiğini açıkladı.

AVUSTURYA SEFERİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI
Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Enver Yılmaz, “Ordu-Giresun Havalimanı kısa süre içerisinde bölgemizin de kaderini değiştirdi. Gerek Ordu’dan gerekse Giresun’dan binlerce yolcu bu havalimanını kullanarak sevdiklerine kavuşuyor. Bu kapsamda havalimanımızdaki yurtdışı seferlerinin arttırılması içinde çalışmalar yürütülüyor. Gurbetçilerimizin memleketlerine rahat dönebilmelerini sağlamak amacıyla havalimanımızdan 1 Mart 2017 tarihinden itibaren Almanya seferleri başlayacak. Bunun yanı sıra Avusturya seferlerinin başlatılması için de çalışmalarımıza başladık. Gerekli yerlere başvurularımızı yaptık. Şimdi bu başvurumuz değerlendiriliyor. Tahminimize göre Ordu-Giresun Havalimanından Avusturya seferleri karşılıklı olarak yaz mevsiminde başlayacak. Ben iki ilin 50 yıllık hayalinin gerçekleşmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümetimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Öte yandan Ordu-Giresun Havalimanı, geçtiğimiz günler 1 milyon yolcu sayısını aştı. Bu yıl içerisinde Çarşamba Havalimanı’nın 3 ay süreyle kapatılacak olması nedeniyle Ordu-Giresun Uluslararası Havalimanı en yoğun dönemini yaşayacağı bildirildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.