CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde orman yangınlarıyla ilgili bilgi istedi.

Önergeye yanıt veren bakan Yangınların belirlenmesi amacıyla insansız hava araçlarının (İHA) da kullanılması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Türkiye’de her yıl ortalama 9 bin 40 hektar orman yangınlarda yok oluyor. Bu yıl da 7 bin 177 hektar orman yangınlarda küle döndü. Yangınların belirlenmesi için insansız hava araçlarının (İHA) da kullanılması için çalışma başlatıldı. CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde orman yangınlarıyla ilgili bilgi istedi. Önergeye yanıt veren Eroğlu, yangınlarda zarar gören orman alanlarının yılı içerisinde yeniden ağaçlandırıldığını belirtti. Yanıta göre Türkiye’de yılda ortalama 9 bin 40 hektar orman alanı yangınlarda yok oluyor. 2016 yılında çıkan yangınlarda 9 bin 156 hektar alan zarar gördü. Bu yıl 1 Ağustos itibarıyla yangınlarda yok olan orman alanı ise 7 bin 177 hektar. Yangınların erken tespiti için de Bilkent Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Aselsan, Havelsan ile işbirliği yürütülüyor. Yanıtta, yangınların tespiti konusunda insansız hava araçlarından yararlanmak için de çalışma yapıldığı bildirildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.