Türk Hava Kuvvetleri ve Pakistan Hava Kuvvetleri arasındaki iş birliği gün geçtikçe artıyor.

Uzun yıllardır iki millet arasında var olan dostluk ve kardeşlik duygusu gün geçtikçe pekişirken bu dostluk ve kardeşlik süreci iki ülke ordularının iş birliğini geliştiriyor. Pilot adaylarını eğitim için İzmir 2’nci Ana Jet Üs komutanlığı bünyesinde bulunan Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezine gönderen Pakistan ayrıca Türk Hava Kuvvetleri tarafından envanterden çıkartılan T-37 jet eğitim uçaklarını da envanterine kattı.

26 Ocak 2016’da Türk ve Pakistan hava kuvvetleri arasında imzalanan mutabak muhtırası ile Pakistanlı pilotların uçuş tecrübelerinin artırılması kapsamında yürütülen eğitimlerde Pakistan Hava Kuvvetleri personelinden Teğmen Ayyaz ZAKİR 11 Mart 2016, Teğmen Muhammed ADNAN 17 Mart 2016 tarihinde 2’nci Ana Jet Üs komutanlığı bünyesinde bulunan Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezinde ilk yalnız uçuş görevlerini başarı ile icra etti. İlk yalnız uçuşlarını başarıyla gerçekleştirmenin heyecanını yaşayan pilotlar; “Kardeş ülke Türkiye semalarında, alanlarında tecrübeli uçuş öğretmenlerinin ve tüm destek ünitelerinin katkılarıyla ilk yalnız uçuşumuzu gerçekleştirmenin tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz. Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi uçuş eğitim programının, kardeş iki ülke arasında var olan ilişkileri daha da kuvvetlendireceğine inancımız tamdır. Şimdiye kadarki emeklerinden ötürü tüm 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı personeline teşekkür ederiz.” dedi.

Türkiye’den Pakistan Hava Kuvvetlerine T-37 Belgeseli

28 Ekim 2015’de imzalanan anlaşma ve Bakanlar Kurulu kararıyla Pakistan’a hibe edilen T-37 jet eğitim uçakları için Pakistan Savunma Bakanlığı’ tarafından bir belgesel hazırlandı. Türkiye ile anlaşma sürecinden Pakistan’a gerçekleştirilen seyahat ve uçuşlara kadar süreci kısa röportajlar ile anlatan kısa belgesel aynı zamanda Türkiye’ye bu desteği sebebiyle bir teşekkür anlamı da taşıyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.