Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Ermenistan Başbakanı’nın “İskender füzeileri ile ilgili açıklamalarının yanıltıcı olabileceğini” söyledi.
Konaşenkov, “Elimizdeki objektif ve güvenilir bilgilere göre, bu tür füze sistemlerinin hiçbiri Dağlık Karabağ’daki ihtilaf sırasında kullanılmadı” dedi.
Rus yetkiliye göre, kısa menzilli balistik füze sistemleri İskender’in tüm mühimmat stoku Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin depolarında bulunuyor.
“Görünüşe göre, Paşinyan yanıltılmış ve yanlış bilgiler kullanmıştır” diyen Konaşenkov, “İskender E” füzelerinin Suriye’deki muharebe koşullarında teröristlere karşı test edilmiş ve defalarca kullanıldığını, bu silahın kendi sınıfının dünyadaki en iyisi olduğunu ve bunun herkes tarafından kabul edildiğini söyledi.
Paşinyan önceki gün yaptığı röportajda eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Karabağ’da kullanılmayan İskender füzeleri ile ilgili suçlamalarına atıfta bulunarak, Sarkisyan’ın “sorularının cevabını kendisinin bildiğini” söylemiş,  “Sorusunu sorsun, İskender füzesi neden patlamadı? Ya da neden yüzde 10’u patladı?” demişti.

Paşinyan’ın açıklaması üzerine “Bu ciddiyetsiz bir açıklama” tepkisi veren Genelkurmay Başkanı 1. Yardımcısı Tigran Haçaturyan, bu sabah görevinden azledilmiş ve ülkede darbe iddialarına kadar uzanan kaos patlak vermişti.

Ermenistan, en az 16 bataryadan oluşan “İskender” kısa menzilli balistik füze sistemlerini 2016’da Rusya’dan satın almıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.