1 Ekim’de İstanbul’dan 8 yıl sonra ilk tarifeli yolcu uçağı Kırgızistan’ın Oş Uluslararası Havalimanı’na geldi.

İstanbul-Oş-İstanbul seferi düzenli olarak haftada 3 kez düzenlenecek.

Pegasus Havayollarına ait B737-800 tipi uçak su tagıyla karşılandıktan sonra bir tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan Manas Uluslararası Havaalanı Açık Anonim Şirketi Bölgesel Havalimanları Başkan Yardımcısı Abdimalik Busurmankulov, “İstanbul-Oş-İstanbul hattında seferlerin yeniden başlaması nedeniyle bugün tarihi bir gün olarak adlandırılabilir. Bu yönde uçuşlar 8 yıldır gerçekleştirilmiyor. Bu aynı zamanda ülkenin ekonomik potansiyelini ve turizm sektörünü de artıracak” diye konuştu.

Pegasus satış temsilcisi Yusuf Erman ise bu uçuşun açılmasıyla ilgili çalışmaların 2 yıldır sürdüğünün altını çizerek, şunları kaydetti:

“Uçuşun açılması, İstanbul üzerinden dünyanın 19 ülkesine ve Türkiye’nin 22 şehrine daha fazla geçiş fırsatı verecek olan Fergana Vadisi ve devletlerimizin yolcuları arasındaki mevcut hava taşımacılığı talebini karşılayacak. Aynı zamanda Oş şehri ve Kırgızistan’ın tüm güney bölgesinin turistik yerleri için büyük bir tanıtımdır”.

Etkinliğe, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Oş bölgesinin Tam Yetkili Temsilcisi Ziyadin Camaldinov, Manas Uluslararası Havaalanı Açık Anonim Şirketi’nin Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Genel Müdür Yardımcısı Abdimalik Busurmankulov, taşıyıcı şirketin temsilcileri ve Manas Uluslararası Havaalanı Açık Anonim Şirketi’nin çalışanları katıldı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.