6 Şubat akşamı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları uçağının yaşadığı ölümlü kaza sonrası devam eden ve kazaya ilişkin yapılacak araştırma ve alınacak tedbirlerin henüz başında olduğumuz bu süreçte özellikle yargı boyutunda meydana gelen gelişmeleri büyük bir ilgi ve endişe ile izliyoruz.

Dünyada havacılık kazaları tüm taraf ülkeler tarafından kabul edilmiş kurallar çerçevesinde Annex 13 Aircraft Accident and Incident Investigation yani hava araçları kaza ve olay araştırması yönergesine göre yapılmaktadır. Bu yönergede yer aldığı gibi kaza araştırmaları suçluyu bulmak için değil kaza nedenlerini gerçek bilgiler ışığında ortaya çıkararak tekrarının önlenmesini sağlayacak objektif sonuç ve tavsiyeleri yayınlamaktır.

Annex 13’de de yer aldığı şekilde kaza araştırması ile hukuki süreç işbirliği içinde olmalıdır ama yaşanan kazadan sonraki süreçte ise hemen daha ilk günlerden yargının kaza araştırmasının önüne geçtiği görülmektedir. Bu durumun, yürütülen kaza araştırmasının sağlıklı yapılmasını önleyeceği değerlendirilmektedir. Havacılık sektöründe yer alan ve kar amacı gütmeden havacılık emniyetinin arttırılmasına yardımcı olmak için faaliyet gösteren Uçuş Emniyeti Vakfı (Flight Safety Foundation) bu konunun önemini belirten bir yazı yayınlamış olup değerlendirmelerimle birlikte Bağımsız Havacılar Sitesinde 12 Şubat 2020 günü yer almıştır.

Yargılama gerçek delillere dayanarak yapılmalıdır. Bu kaza sonrasında henüz Kaza Ön raporu dahi yayınlanmamıştır. Araştırma ekibi yüzlerce parametreyi değerlendirerek ana sebebi ve kazaya neden olan diğer sebepleri raporlayacaktır ve henüz bu bilgiler mevcut değildir. Halbuki Yargı kaza raporunda yer alan ana neden ve diğer nedenleri dikkate alarak süreci devam ettirmelidir. Şu anda medyada maalesef nereden alındığı yani kaynağı belli olmayan bir çok neden sıralanmıştır. Bir kaza araştırmasında bu durumun bir suç teşkil etmesi gerekmektedir ve bu bilgilerin nasıl medyada yer aldığının araştırılması gereğine inanıyorum. Bir kaza araştırma uzmanı olarak diğer ülkelerde meydana gelen kazaları ve sonrasını da yakınen takip ediyorum ve bizde olan bu acelecilik ve bilgi kirliliğini hiçbir yerde göremiyorum. Bu vahim gelişme ülkemiz için havacılık sektöründe istenmeyen bir durum olarak tarihte yerini alacaktır.

Kaza raporu çıkmadan gerçek kaza nedenleri bilinmeden verilen yargı kararları ve uygulamalar havacılık sektörümüzde negatif etki yaratacak, bundan sonra pilotların uçuş esnasında verecekleri kararları etkileyebilecektir. Bu durumun işin uzmanları tarafından değerlendirilmesinin Havacılık Emniyeti açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.