Tegel Havalimanının Berlin’de yapımı süren Berlin Brandenburg Havalalanı’nın hizmete girmesinden sonra yıllardır Berlinlilerin kullandığı Tegel Havaalanı’nde uçuşlar duracaktı.

Ancak FDP’nin (Hür Demokratik Parti) başlattığı imza kampanyasıyla konuyu halk oylamasına taşımayı başardı. Tegel bu konuların dışında zaman zaman kaydedilen görüntülerle de renkli anlara sahne oluyor. Bunlardan birini “Tegel Havalimanında THY tescilli uçakların inişi de dert, kalkışı da dert oluyor” manşetiyle haberleştirmiştik.

Bu seferde iki yıl önce yaşanan başka bir olayı havalimanı spotterları, bu seferde iki yıl önce yaşanan başka bir olayı, havalimanın spotter topluluğu (PlaneWorldBerlin) ‘Must See’ başlığıyla kaydetmişler, havalimanlarında pek sık yaşanmayan bir durum görüntülere yansımıştı.

İşte, Pegasus Havayollarının 737-800 tipi uçağının  apronda bir türlü park ettirilememesi ve uçağın ileri geri manevra yapma anları ;

Berlin’in merkezinde kalan tarihi anlamının yanı sıra soğuk savaş döneminin tanıklarından olan Berlin Tegel Havalimanın kapatılıp kapatılmaması konusunda 24 eylül’de yapılan halk oylamasında oyların yüzde 56’sı havalimanının açık kalması yönünde çıkmıştı.

Bölgede yaşayanlar Tegel Havalimanı kapatılarak 2008 yılında kapatılan Tempelhof Havalimanı’na yapıldığı gibi bir teknoloji parkına dönüştürülmesini istiyor.

Ancak merkezi konumuyla özellikle iş dünyası açısından ayrı bir öneme sahip olan Berlin Tegel Havalimanı’nın açık kalmasını herkes istemiyor. Etrafında yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı havalimanı bölgesinde bulunan yeni binalar, üniversite ve iş merkezlerinde bulunan havalimanı kaynaklı seslerden hoşnut değil.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.