THY Genel Müdürü Kotil, “THY, çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldi ve artık meyvelerini vermeye başladı. Şubat’ta 300’üncü uçak filoya katılacak. 3. Havalimanı’yla THY daha fazla büyüyecek” dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin çıtayı hep yüksek tutarak çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldiğini ve bu süreçte de artık meyvelerini vermeye başladığı söyledi.

72 milyon yolcuya ulaştı 

Kotil, İsviçre’de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Yöneticilik’ konulu konferansın ardından soruları yanıtladı. THY’nin uçak sayısını 65’ten 299’a, yolcu sayısını ise 10 milyondan 72 milyona çıkardığını hatırlatan Kotil, “Şubat’ta 300. uçak filoya katılacak” diye konuştu.

PİLOT AÇIĞINI KAPATTIK 

THY Genel Müdürü Kotil, THY’nin pilot açığını yabancı pilotlar alarak kapattığına dikkat çekti. Kotil, bu kapsamda İsviçreli, Alman, Fransız 800 civarında yabancı pilot çalıştırdıklarını aktardı. THY’nin, ekosistemde şirket olarak kendini besleyecek hale geldiğini vurgulayarak, kendisinin de uçak mühendisi olduğunu anımsattı.

Hedefleri katlayıp, büyüdü

Kotil, şunları kaydetti: “Sektör, yabancı olduğum bir sektör değildi. ‘Avusturya Havayolu’nu yakalayacağız’ dedik, sonra çıtayı yükselttik ‘İberya hayayolu şirketi kadar büyük olacağız’ dedik. Allah’a şükür bugün onların büyüklüğünü dörde katladık.”

Üçüncü Havalimanı’na 260 milyon yolcu gelir 

KOTİL, 3. Havalimanı’yla THY’nin daha fazla büyüyeceğini belirterek, “Bu havalimanı, İstanbul’u dünyanın merkezi yapıyor. 2030 yılında İstanbul’a ne kadar talep geliyor diye bir model kurduk, çalışma yaptık. 2030’da 3. Havalimanı’na 260 milyon yolcu gelecek” dedi.

THY’NİN MEYVESİ

Kotil, İstanbul’a yapılan 3. Havalimanı’yla ilgili de şunları söyledi: “Hepimiz biliyoruz ki bu havalimanın en büyük destekçisi ve hamisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Bu, dünyadaki en akıllı proje. Neden en akıllı proje biliyor musunuz? 2003 yılında havayolu yapılandırıldı. Biz özelleştirildik. THY, çıtayı hep yüksek tutarak çok hızlı büyüyen bir şirket haline geldi ve artık meyvelerini vermeye başladı. THY’nin meyvesi de işte bu havalimanı oluyor.” dedi. (AKŞAM)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.