Southwest Airlines’in kadın pilotu, iş arkadaşının kokpit kapısını kilitleyip önünde çırılçıplak soyunması üzerine havayolu şirketine, sendikasına ve eski bir meslektaşına dava açıyor. 

AP News’ın aktardığı habere göre, davada göre Christine Janning, ikinci pilot Michael Haak’ı şirkete ve Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) bildirdikten sonra havayolunu kendisini engellemekle suçladı.  

AP News’e göre, havayolunun cinsel taciz geçmişi iddiasına rağmen iş arkadaşını çalıştırmaya devam ettiğini söyledi.  

Olay, Ağustos 2020’de Philadelphia’dan Florida’ya yapılan uçuş sırasında gerçekleşti.  

Janning’e göre, seyir irtifasına ulaştıklarında Haak’ın ona bunun son uçuşu olduğunu ve emekli olmadan önce yapmak istediği bir şey olduğunu söylediği iddia ediliyor. Kimsenin içeri girmemesi için kapıyı kilitlediğini ve çırılçıplak soyunmadan önce uçağı otomatik pilota aldığını söyledi. Ayrıca, kendi fotoğrafını ve videosunu çekerken 30 dakika boyunca müstehcen bir davranışta bulunmadan önce dizüstü bilgisayarında pornografi izlemeye başladığını söyledi. 

AP News’e göre Haak, Mayıs 2021’de müstehcen, uygunsuz veya müstehcen bir eylemde bulunmakla federal bir kabahat suçlamasıyla suçunu kabul etti. ABD Sulh Hakimi J. Mark Coulson, Haak’ı bir yıl denetimsiz denetimli serbestlik ve 5.000 dolar para cezasına çarptırdı. O sırada Haak, olayın kontrolden çıkmış bir “rızaya dayalı şaka” olduğunu söyledi.  

Ancak daha sonra bunun Haak’ın havayoluyla son uçuşu olmadığı ortaya çıktı ve AP News’in bildirdiğine göre Haak üç hafta daha uçmaya devam etti. 

Misilleme iddiası  

Bu arada Janning, olayı üç ay sonrasına kadar ilgili yetkiliye bildirmedi. Beklemesinin sebebinin, patronunun daha önce bir erkek meslektaşına onu küçük düşürmesi olduğunu söyledi.  

Janning, yönetimin kendisine kaptan emekli olduğu için havayolunun soruşturmasının kapatıldığını söylediğini iddia etti.  

Janning, FBI raporuna misilleme olarak üç aydan fazla bir süre cezalı olduğunu söyledi. Daha sonra aktif görevlerine geri dönmesine izin verilmeden önce uçuş simülatörü eğitimi alması gerekiyordu. Yasal iddiada Janning, hareketi “gereksiz” olarak nitelendirdi ve havayolu şirketinin çalışanlarına uçuş yetkinliği hakkında “temelsiz iddialarda” bulunan e-postalar gönderdiğini iddia etti.  

Havayolunun uçuş ekibinin çıkarlarını temsil eden Southwest Airlines Pilotlar Derneği de, Janning’in sendikanın Southwest Airlines ile komplo kurduğunu ve onu desteklemek için hiçbir şey yapmadığını iddia etti.   

Southwest, Janning’in iddialarını yalanladı ve “Soruşturma sırasında uygun dış kurumlarla işbirliği yaparak (Janning’i) hemen destekledik” dedi.

Açıklamada, “Kurum Kültürümüz, başkalarına karşılıklı saygı ve haysiyetle davranmak üzerine inşa edilmiştir ve bu durumda iddia edilen olaylar, Çalışanlarımızdan talep ettiğimiz davranışlarla bağdaşmamaktadır” denildi.

Janning, sendikayla temasa geçtiğinde, sendika liderlerinin kendisine yardım etmek için hiçbir şey yapmadığını, ancak kabahat davası sırasında Haak’ın yargıcına “lekesiz” bir sicili olduğunu söyleyen bir mektup yazdığını söyledi.

 

 

Janning’i desteklediğini ve davaya karşı kendisini savunacağını söyledi. Haak’ın avukatı AP’ye, müvekkilinin ancak Janning’in kendisini cesaretlendirmesinden sonra soyunduğunu ve başka bir şey yapmadığını söyledi. Raporda, sendikaya yorum için ulaşılamadığı belirtildi. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.