BBC News haberine göre 63 yaşındaki Glendon Gulliver, 2 Ağustos 2019’da Glasgow’dan Newark’a United Airlines UA162 seferini yapacaktı. Ancak bir vatandaş önceki gece Gulliver’i içerken gördü ve Twitter üzerinden Glasgow Havalimanı’na ihbar etti.

Paisley Polis departmanı, pilotun alkol testinden geçemediğini ve 09:00’da yapacağı uçuşundan önce tutuklandığını duyurdu

İskoç Mahkemeleri, Demiryolları ve Ulaştırma Güvenliği Yasası’nı ihlal ederek “nefesinde alkolle havacılık işlevi gerçekleştirmeye teşebbüs ettiğini” kabul etti.

Daily Record Gazetesi’nde bildirildiği üzere, Körfez Savaşı gazisi Gulliver, uçuş için yasal sınırın dört katı alkol aldığı tespit edildi. United Airlines Pilotu Glendon Gulliver 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şerif Gillian Craig ona şunları söyledi: “Hayatını sizin ellerinize bırakan bu insanlar için ticari bir uçağın pilotu olarak sorumluluğunuzun büyüklüğünü anlatmak çok zor. 177 erkek, kadın ve çocuktan oluşan yolcular Pilotlarının ayık olmasını beklerler. Böylesi bir uçuşun sonuçlarının ne olabileceğini düşünmekten korkuyorum.”

United Airlines sözcüsü ise olay hakkında şunları söyledi: “Dün hüküm giyen eski pilot artık United için uçmuyor. Müşterilerimizin ve mürettebatımızın emniyeti en yüksek önceliğimizdir.”

Yaklaşık 15 yıldır uluslararası kurallar gereği işletmeler uçuş ekipleri için uçuş hattında tesadüfi alkol kontrolü yapmakla yükümlüdür. Yıllar içerisinde bazı hava limanlarında yapılan testlerde limit üstü alkollü tespit edilen pilotlar tespit edilerek emniyetli uçuş için gereği yapılmıştır. Kurallar uçuş öncesinde 12 saat içerisinde alkol alınmamasını zorunlu kılmaktadır. Kural sadece alkolle bağlı olmayıp Sakinleştirici ve buna benzer ilaçları ve uyuşturucu maddeleri de içermektedir.

Çok yüksek bir iş ve iç disiplin gerektiren pilotluk mesleğinde bunu gerçekleştiremeyenlere asla taviz verilmemesi gereğine inanılmalı ve gereği gecikmeksizin yapılmalıdır. Bu disiplinden yoksun kişilere tanınacak taviz bir çok kişinin yaşamına son vermek olacaktır.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.