Signol uygulaması, yakıt kullanımını azaltmaya teşvik etmek için pilotlara operasyonel eğilimleri hakkında bireysel geri bildirim sağlıyor

 Londra merkezli yazılım geliştiricisi Signol, havayolu kaptanlarını daha verimli uçmaya odaklamak için tasarlanmış özel bir uygulama yardımıyla Virgin Atlantic Airways’e altı aylık bir süre içinde yaklaşık Bin ton yakıt tasarrufu sağladı. Virgin Atlantic tarafından geçen Aralık ayında kabul edilen davranışsal ekonomi ve veri bilimi uygulaması, yakıt yönetimi ve uçuş güvenliği standartlarına uyarken yakıt kullanımını azaltmaya teşvik etmek için pilotlara operasyonel eğilimleri hakkında bireysel geri bildirimde bulunuyor.

Virgin Atlantic ve Signol arasındaki üç yıllık anlaşma, pilotların CO2 emisyonlarını sekiz aylık bir süre içinde 24 Bin ton azaltarak 6.1 milyon dolar tasarruf sağladığı ilk pilot çalışmanın başarısını takip ediyor.

Signol ticaret direktörü Gavin Laidlaw AIN’e verdiği demeçte, bugün yaklaşık 200 pilotun veya Virgin Atlantic kaptanlarının yaklaşık üçte ikisinin programa gönüllü olarak katıldığını söyledi. Signol beş yıldır faaliyet gösteriyor ve denizcilik endüstrisinde şimdiden önemli bir müşteri tabanı oluşturdu. Laidlaw’ın büyük bir Avrupa tatil paketi uçuş operatörü olarak tanımladığı şeyin yıl sonuna kadar “yayınlanmasını” bekliyor.

Laidlaw, şirketin sunduğu teklifin yalnızca uygulamayı değil, belki de aynı derecede önemli olarak, geliştirebilecekleri alanları tanımalarına yardımcı olmak için kullanıcılarla giden e-posta iletişimini içerdiğini açıkladı.

Laidlaw, “Yani biz bir uçuş sonrası bilgi alma ve yansıtma aracı gibiyiz, yani [pilotlar] bir dahaki sefere yukarı çıktıklarında, aslında bir yakıt ekonomisi manevrası gerçekleştirme olasılıkları daha yüksek; aslında onları hazırlıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Uygulama, uçağın uçuş veri kaydedicisinden toplanan verileri kullanarak, iniş ve kalkışı içeren belki de en yoğun yakıt tüketimi olan birkaç operasyonel davranışı ele alıyor. Örneğin Laidlaw, pilotların uzun pistleri olan havalimanlarında genellikle ters itki güçlerini gereğinden fazla kullandığını belirtti. Tek motorda taksi yapmak da önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlar, ancak pilotlar her zaman uygulamaya bağlı kalmazlar. Pilotların tipik olarak planladıkları rotalarda uçarken kullandıkları hassasiyet nedeniyle uçuş sırasında tasarruf daha az önemli görünse de, yaklaşmada yakıt açısından en verimli kanat ayarlarını kullanmanın basit eylemi büyük bir fark yaratabilir.

Kalkıştan önce, bir kaptanın taşımayı seçtiği isteğe bağlı yakıt miktarı, genellikle rahatlık düzeyine ve risk toleransına göre değişir. Tabii ki, daha az yakıt almak, daha az ağırlık ve dolayısıyla daha iyi yakıt ekonomisi sağlar. Uygulama, örneğin, bir kullanıcının her uçuş için uçağa ne kadar gereksiz yakıt aldığını (potansiyel sapmalar için rezervlerden sonra) gösterecek; daha sonra daha az yükleme yaparak ne kadar tasarruf etmiş olabileceğini hesaplayabilir.

Laidlaw, “Fikir şu ki, yüklerseniz kullanırsınız. Sevk görevlisi kararlarına baktığımızda, zamanın sadece yüzde 2’sini kullanıyor. Ve kullanıldığında ise sadece yüzde 20’si kullanılıyor. Yani çok büyük miktarda atık var çünkü uçakta taşıdığınız her kilogram yakıt, ekstra ağırlığı taşımak için 0,19 kg yakıyorsunuz.” tespitinde bulundu.

Pilotlar, uygulamayı kullanarak her bir uçuşa ait performans verilerini görüntüleyebilir ve geçmiş kayıtlarına erişebilir. Uygulama daha sonra belirli bir pilotun uçuş davranışının çevresel faydalarını hesaplar ve gösterir.

“Uçuşlar verilere yüklendikçe, nasıl olduklarını görebilirler ve ne kadar karbon tasarrufu yaptıklarını da bağdaştırılabilir bir şekilde görebilirler… 10 Bin ağacı kurtardığınız gibi, bu tür bir şey” 

Yine de Laidlaw, ortaya çıkan yakıt tasarruflarının daha geniş çevresel faydalara dönüşmesine bakılmaksızın, güvenliğin herhangi bir maliyet değerlendirmesinden önce gelmesi gerektiğini kabul ederek şunları kaydetti;

“Yakıt kararlarının güvenlik kararları olduğunun farkındayız ve bu nedenle pilotun karar verme özerkliğini çok vurguladık” dedi. “Ve buna saygı duyuyoruz. Bu yüzden onlardan asla güvenli olmayan bir şey yapmalarını istemeyeceğiz, ancak davranışları daha sık gerçekleştirerek performanslarını nasıl iyileştirebileceğimizi açıkça görüyoruz.”

Bu arada Signol, hizmeti kullanacak kişilerin psikolojisini ve kişilik özelliklerini anlamaya özen gösterdi.

“Signol’ün güzel yanlarından biri, size ne yapacağınızı söylemememizdir,” diye ekledi. “Kaptanlar bağımsızlıklarına ve hareket özgürlüklerine değer veriyor ve onlara ne yapmaları gerektiğini söylenirse kızabiliyorlar. Bu yüzden onları motive etmek, bunu yapmanın çok daha nazik ve arkadaşça bir yolu.”

Tabii ki, ne kadar çok pilot katılırsa, işlenen veriler o kadar fazla örneklenir ve faydaları havayolu için o kadar belirgin hale gelir. Uygulama yalnızca bireysel pilotlar için profiller ve özel hedefler oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda yönetim için filo düzeyinde davranışsal analitik görüntüler. Ancak Laidlaw, ilgili raporların, Kuzey Amerika’daki pilot sendikalar arasında özellikle hassas bir konu olan mahremiyet açısından bireyleri tanımlamadığını vurguladı.

Avrupa havayolları teklife belki de en yakın ilgiyi göstermiş olsa da, Signol ABD’deki birkaç büyük havayolu ve Kanada’daki bir havayolu da dahil olmak üzere dünya çapındaki taşıyıcılarla ileri görüşmelere başladı. Laidlaw, Virgin Atlantic ile müzakere ettiği kesin fiyatlandırma yapısını belirtmedi, ancak bunun müşterinin, ürünün kullanımı yoluyla elde edilen maliyet tasarrufu avantajının en az yüzde 90’ını toplamasını garanti ettiğini açıkladı.

Laidlaw demecinin sonunda, “Yaptıkları herhangi bir projenin muhtemelen en iyi [yatırım getirisi] olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. Pilot başına veya uçak gövdesi başına bir hizmet ücreti alıyoruz ve bu, onları yakıtta tasarruf ettiğimizin yüzde beş ile on’u arasında bir bölgede bir yere kadar çıkabilir.” görüşünü savundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.