Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Pilotlar sendikası, Boeing 737 MAX 7, 10 kokpit uyarı sisteminin tesisi için verilen sürenin ötelenmesi kararına karşı çıkıyor

Hemen hemen yüzyılın en ciddi havacılık sorunu olma özelliğini taşıyan 2 ölümlü Boeing MAX kazasının ardından alınan tüm iyileştirme çabalarına rağmen kısa sürelerle tekrar gündemde kalmaya devam ediyor.

Bu seferde 15.000 American Airlines pilotunu temsil eden sendika Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kongre’nin Boeing 737 MAX 7 ve 10 için modern kokpit uyarı gerekliliklerinden muafiyet sağlama çabalarına şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Boeing, 737 MAX 7-10 varyantları için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay almak için uçağın hizmete girişini önemli ölçüde geciktirebilecek yeni modern kokpit uyarı gereksinimlerini karşılaması için verilen son teslim tarihi ile karşı karşıya.

Müttefik Pilotlar Derneği Başkanı Kaptan Edward Sicher, Boeing’in karmaşık, bileşik sistem arızaları sırasında pilotlarda oluşacak kafa karışıklığını azaltmak için bu uçaklara modern mürettebat uyarı sistemlerini kurmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

FAA yorum yapmaktan kaçındı. Yorum talebine hemen yanıt vermeyen Boeing ise, 737’nin tüm varyantları için ortak bir kokpit uyarı sistemine sahip olmasının daha emniyetli olduğunu ifade etti.

Reuters Pazartesi günü yaptığı açıklamada, FAA’nın Kongre’ye gönderdiği bir mektuba göre Boeing’in önümüzdeki yazdan önce 737 MAX 10 için düzenleyici onayını almasının beklenmediğini belirtti.

Geçen hafta, Ticaret Komitesi’ndeki en üst düzey Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker, Boeing’in iki yeni varyant için onay alması için son tarih olarak Eylül 2024’ü önerdi ve teklifin yıllık savunma programına eklenmesini umuyor.

Wicker’ın önerisinin komite başkanı Demokrat Senatör Maria Cantwell de dahil olmak üzere diğer kilit milletvekillerinin desteğini alıp almadığına dair henüz bir belirti tespit edilemedi. Bu konuda Cantwell’in ofisi henüz yorum yapmadı. Gereksinimler, iki ölümlü 737 MAX kazasında 346 kişinin ölmesine ve en çok satan uçağın 20 ay süreyle yere indirilmesine yol açmasının ardından kabul edilen sertifikasyon iyileştirme tasarısının bir parçası olarak kabul edildi.

MAX kazalarında ölenlerin çoğunun akrabaları da Boeing’e uzatma verilmesine karşı çıkmaktadır. Temmuz ayında uzatmaya karşı çıkan bir mektup yazdılar ve Boeing’in uzatmayı gerçekleştirebilmek için Kongreye başvurduğunu öne sürdüler.

Sicher, pilotlar birliğinin “Boeing’in modern uyarı sistemi olmayan bir uçaktan bu sistemle donatılmış bir uçağa geçerken pilotların kafasının karışabileceği iddiasıyla” aynı fikirde olmadığını söyledi. Hiçbir şeyin kokpit gerçeklerinin önüne geçemeyeceğini vurguladı.

Pilotlar için uçaktan beklenen en önemli özellik bilinmezliklerin hiç olmaması, karşılaşılabilecek acil durumlar için gerekli uygulamaların kendilerine sunuluyor olmasıdır. Boeing maalesef 2018’de hizmete sunduğu MAX uçağında bu olmazsa olmaz zorunluluğu yerine getiremediği için 2 ölümlü kazanın ardından yaklaşık 5 senedir istikrar sağlamak için gayret sarf ediyor.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR