Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkPilotların yerine robotları koyan girişim, 100 milyon dolar yatırım aldı

Pilotların yerine robotları koyan girişim, 100 milyon dolar yatırım aldı

Pilotları robotlarla değiştirecek yeni bir girişim 100 milyon dolar (yaklaşık 925 milyon TL) fon aldı.

Reliable Robotics, birçok uçağın artık otomatik olarak kontrol edilmesini takiben kargo operasyonlarının en pahalı unsurunun pilotlar olduğunu savunuyor. Taşımacılık monoton ve ilgi çekmeyen bir iş. Bu aynı zamanda hataların çoğunun kaynağı olması anlamına geliyor.

Şirketin teknolojisi kargo uçuşlarının taksi, kalkış, iniş ve park kısımlarını lisanslı pilotların bir kontrol merkezinde uzaktan izlemesiyle ele almayı amaçlıyor. Otonom uçakların havayolu şirketlerine yılda yaklaşık 60 milyar dolar (yaklaşık 555 milyar TL) tasarruf sağlayabileceği iddia ediliyor.

Şirket, herhangi bir ekstra altyapıya ihtiyaç duymadan kırsal veya uzak bölgelerdeki küçük iniş pistlerine otomatik olarak inebileceğini öne sürüyor. Gelecekte bu, yolcuların da uzaktan kontrol edilen uçaklarda seyahat edebilecekleri bir senaryoya kadar gidebilir. Şirket 2019’da, pilotsuz bir Cessna 172 Skyhawk’la “insanların yaşadığı bir bölgenin” üzerinde insansız uçuş denemesi gerçekleştirmişti.

Bir yıl sonra şirket, 14 kişiye kadar taşıyabilen daha büyük Cessna 208 Caravan’in tam otomatik uzaktan inişini yapmayı başarmıştı.

Kendi kendine sürüş ve uçma teknolojisinin birçok savunucusu var fakat aynı zamanda her ikisi de birer endişe kaynağı oldu.

Bu yıl nisanda Tesla’nın kendi kendine sürüş teknolojisinin, sürücü koltuğunda kimse oturmuyorken başlatılabilmesi için “kolayca kandırılabileceği” iddia edilmişti.

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) ayrıca ambulans ve itfaiye araçları da dahil olmak üzere acil durum taşıtlarını tespit edemediği için Tesla ve kısmen otomatik sürüş sisteminin resmen soruşturma altında olduğunu bildirmişti.

Uçaklar konusunda ABD Federal Havacılık İdaresi (the Federal Aviation Administration – FAA) Reliable ve benzeri şirketleri takip ediyor fakat bir dizi deneysel insansız araca onay verdi.

TechCrunch’ın yaptığı alıntıya göre, Reliable Robotics’in kurucu ortağı ve CEO’su Robert Rose, “Uzaktan Kontrollü Hava Aracı Sistemi’mizi (Remotely Operated Aircraft System) hava sahasına entegre etmek için çalışırken FAA ve NASA’yla sürdürdüğümüz kamu-özel ortaklığımızı memnuniyetle karşılıyoruz. Günümüz ticari uçaklarına benzeri görülmemiş bir emniyet ve güvenilirlik getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...