Saat 18.20 sularında Pegasus Havayolları’na ait PC2193 sefer sayılı İzmir Adnan Menderes – İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seferini yapan TC-IZK tescilli Boeing 737-800 tipi uçak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 06 pistine iniş sonrasında pistten çıktı. Uçağın 3 parçaya ayrıldığı ve motor bölmesinde yangın çıktığı ve kısa sürede söndürüldüğü bildirilmiştir.

Ulaştırma Bakanlığının verdiği bilgiye göre uçakta 175 yolcu,2 bebek ve 6 Mürettebat olmak üzere toplam 183 kişi vardı. Uçaktaki 139 yaralı yolcudan üçünün hayatını kaybettiği ve diğerlerinin 18 ayrı hastaneye sevk edildiği açıklandı. Alınan bilgilere göre pilotlar ağır yaralı olarak tedavi altına alındı.

Yukarıda yaklaşık iniş anına ait hava durumu bilgilerine göre meydanda şiddetli rüzgar ve yağış söz konusudur. Raporda yer alan bilgiye göre gerçek rüzgar iniş anında bu şekilde ise hamleli 13-21 kts arka rüzgarı söz konusudur.

Uçak fotoğraflarından ve video görüntüsünden anlaşıldığına göre yere temas sonrasında burun iniş takımının çöktüğü ve devamında motorların da piste sürtmesi ile yangını başlattığı görülmektedir. Video görüntüsüne göre oldukça uzun mesafeye iniş yapan uçağın pist sonundan araziye çıkarak çarpma tesiriyle kuyruk kısmında kırılma ve kokpit bölümünün de ayrılarak ters döndüğü görülmektedir. FDM’den alınacak bilgilerle temas noktası ve uçağın sürati olaya ışık tutacaktır.

Havacılık kaza araştırmaları ilgili Ulaştırma Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezince yapılmaktadır. Dolayısıyla onlar tarafından yapılacak açıklama beklenmelidir. Bilindiği gibi kısa süre önce aynı pistte buna benzer bir kaza yaşanmıştır. Önemli olan bu kazanın kök nedenlerinin süratle tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasıdır. Aksi halde daha kötüsüyle karşılaşmak söz konusu olabilir.

Tüm Pegasus Çalışanlarına ve Havacılık sektörümüze geçmiş olsun.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.