Orman Bakanı’nın sözlerini 20 yıllık söndürme pilotu yalanladı: THK’nın 5 uçağı kalkmaya hazır bekliyor.

Türkiye İzmir’de orman yangınına Türk Hava Kurumu’nun söndürme uçaklarına neden müdahale etmediğini tartışılırken, 20 yıl Türk Hava Kurumu’nda söndürme pilotu olarak çalışan Günay Ciyavul, “Şu anda havalanmaya hazır 5 uçak pistlerde bekliyor, bir tanesi İzmir’de” dedi.

Söndürme Pilotu Günay Ciyavul, Habertürk TV  yayınında konuştu. Programa, emekli kaptan pilot Turhan Özler, Habertürk yazarı Güntay Şimşek ve Dr. Ali Küçükosmanoğlu katıldı.

Türk Hava Kurumu (THK) bünyesinde, 20 yıl boyunca Türkiye’nin her bölgesindeki yangınlara müdahale ettiğini söyleyen Ciyavul, THK’nın halihazırda havalanmaya hazır 5 söndürme uçağı bulunduğunu, bu uçaklardan birinin İzmir’de, orman yangınına 2 km. uzaklıkta su dolu olarak havalanmaya hazır beklediğini söyledi.

Ciyavul’un açıklamasında, THK’nın elinde sadece orman yangınlarını söndürmek için dizayn edilmiş olan dünyada 124 adet bulunan CL215 tipi 9 uçak var. “9 uçak var 6 uçak motorları yok” falan bunlar yok. 3 tanesinin motoru olmayıp bazılarının kanatları yok. Yedek parça olarak kullanılır. 5 tanesi faal. İzmir’de yangın yerine 2 km uzaklıkta su dolu olarak beklemekte. Diğer 4 uçak Etimesgut’ta bekliyor. Uçaklar hazır durumdadır.” ifadesini kullandı.

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “THK’nın elinde olan uçaklar 6 tane ama 3’ü şu an yerde, ground vaziyette. Yani motor yuvalarında motor yok; 3 tanesinin faal olduğunu söyleniyor. Bunların da sadece birinin yakıt almaya gittiğini düşünseniz, bir link kurma imkanı yok. Bugün itibariyle Türkiye’de bize hizmet verebilecek bir uçak filosu ne yazık ki bulunmuyor” açıklaması da sorulan Ciyavul “Direkt buradan Etimesgut Havaalanı’na giderek bu uçaklarla uçabiliriz. 5 tane uçak faal olarak 4’ü Etimesgut’ta, biri İzmir’de askeri bölgede hazır bekliyor. Milli servettir bu uçaklar. ‘Eski motoru yok’ ne demek.” yanıtı verdi.

Öte yandan, THK yaşanan tartışmalara sessiz kalırken herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Havacıların bildiği en basit kural: Eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır. THK’nın CL-215 yangın söndürme uçakları eski olabilir ama bakımsız değil. Model uçakçılıktan yetişen, babası pilotluk yapmış, kendisi uçak sahibi ve tecrübeli bir pilot olan Sayın Bekir Pakdemirli önce pilottu sonra bakan oldu ancak kafası biraz karışık olsa gerek havacılığın temel kurallarını gözardı edip genel geçer sözlerle kamuoyuna hitap etmeye çalışırken yanlış yapıyor… Elemanlarımız bu uçaklara binmek istemiyor derken kimi kastetti o da belli değil… Uçakları THK pilotları kullanacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.