Polonya Meclis Başkanı Marek Kuchcinski “Polonyalı Havacılar” Anı Plaketinin Açılışını Gerçekleştirdi…
Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin girişimiyle Seğmenler Parkı’na, Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikası’nın kurulmasına katkı sağlamış ve 1941–1946 yılları arasında fabrikanın idaresini üstlenmiş Polonyalı uçak mühendisleri, tasarımcıları ve teknisyenleri anısına bir plaket yerleştirildi.
fot8
Plaketin törenle açılışını 28 Ekim 2016 tarihinde Polonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Marek Kuchcinski, Türkiye’deki resmi ziyaretleri sırasında gerçekleştirdi.

Bu plaketle Polonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihini hatırlatan ve tanıtan yerlere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

fot9

Plaketin üzerinde Lehçe ve Türkçe olarak şu ifadeler yer aldı:

„Pamięci polskich konstruktorów, inżynierów i techników, zaangażowanych w latach 1936 – 1947 w konstrukcję i produkcję licencyjną samolotów myśliwskich
w zak
ładach Kayseri Tayyare Fabrikasi oraz w zorganizowanie wytwórni lotniczej Türk Hava Kurumu w Etimesgut. Ich działalność przyczyniła się do rozwoju tureckiego przemysłu lotniczego oraz tureckiego lotnictwa wojskowego
i cywilnego.”

“Bu kitabe, 1936-1947 yılları arasında avcı uçaklarının Kayseri Tayyare Fabrikasında lisanslı olarak üretilmesine ve Türk Hava Kurumu Etimesgut Uçak Fabrikasının kuruluşuna emek vermiş Polonyalı uçak tasarımcıları, mühendisleri ve teknisyenlerinin anısına atfedilmiştir. Çalışmaları Türk havacılık sanayinin ve Türk askeri ve sivil havacılığının gelişimine katkı sağlamıştı.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.