Qatar Airways Group’un yan kuruluşu Qatar Aviation Services (QAS), IATA Çevresel Değerlendirme Programı’nın (IEnvA) yer hizmeti sağlayıcıları için yeni genişlemesine küresel olarak katılan ilk yer hizmetleri sağlayıcısı olmak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile ortaklığını duyurdu.Yer hizmetleri için IEnvA programı, tüm yer operasyonlarında çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için bir çerçeve sağlar. Havayolu programından elde edilen bilgi ve deneyimden yararlanan yer hizmeti sağlayıcıları, çevre üzerindeki etkilerini azaltmak ve operasyonel verimliliği korurken hem çalışanlar hem de toplum için sağlık ve güvenliği iyileştirmek için kesin rehberliğine güvenebilirler.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı, Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi yaratma çabalarına öncülük etmekten gurur duyuyorum. Tüm organizasyonda çevresel sürdürülebilirlik bilinci, Qatar Airways Group’un başarısı için kritik öneme sahiptir. IEnvA aracılığıyla Qatar Aviation Services, çevresel uyumluluğun değerini gösterebilecek ve operasyonlarında sürdürülebilirliği sağlayabilecek.’’

IATA Genel Müdürü Willie Walsh şunları söyledi: “Qatar Aviation Services’ı yeni genişletilmiş IATA’nın IEnvA programına katılan ilk yer hizmetleri sağlayıcısı olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilirlik, sektörümüz için kritik bir zorluktur. QAS ve Qatar Airways Group, IEnvA ile operasyonlarında etkilerini ölçmek ve bunları ele almak için proaktif adımlar atarak, sürdürülebilirlik başarılarını sektördeki en kapsamlı küresel standart çevre sertifikasyonu ile destekleyecektir.

“Kıdemli Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Murat Nursel liderliğindeki Qatar Aviation Services, operasyonlarının çevresel etkilerini en aza indirmeye ve Hamad Uluslararası Havalimanı’nın küresel havalimanları arasında çevre lideri olarak dünya standartlarında bir konuma ulaşmasına yardımcı olmada etkili bir rol oynamaya kararlıdır. Katılımıyla, gelecekteki genişleme stratejilerine hazırlanırken en yüksek çevre standartlarını karşılamayı ve aşmayı hedeflemektedir.

IEnvA programı, başlangıçta havayollarına sunulan ve ISO 14001: 2015 çevre yönetim sistemleri standardına eşdeğerlik gösteren bir Çevre Yönetim Sistemi’dir. Çevreyi yönetmenin yanı sıra çevresel etkileri raporlamak ve azaltmak için yapılandırılmış bir yaklaşım sağlar. Sonuç olarak, kuruluşlar sürdürülebilirlik ve çevresel uyumluluk stratejilerini operasyonlarına daha resmi olarak dahil edebiliyorlar.Qatar Airways Group bünyesindeki Qatar Airways, ilk olarak 2017 yılında en yüksek IEnvA akreditasyonunu elde etti ve Orta Doğu’da bunu yapan ilk havayolu şirketi oldu. Havayolu, IEnvA programının başarılı bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmada önemli bir rol oynamıştır. Program, Qatar Airways’in uçuş ve kara operasyonları ve kurumsal faaliyetler de dahil olmak üzere küresel operasyonlarının tüm yönlerini kapsamaktadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.