Türkiye’de deniz üzerine inşa edilecek ikinci havalimanı olan  Rize Artvin Havalimanının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurlarıyla atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Rize-Artvin Havalimanı temel atma töreni için TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın hazır bulunduğu Pazar ilçesine canlı bağlantı gerçekleştirildi.

Törende Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, bazı milletvekilleri, Vali Erdoğan Bektaş ve Belediye Başkanı Reşat Kasap da hazır bulundu.

Bu eserin, Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından Türkiye’de deniz üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olacağına işaret eden Erdoğan, 2021 sonu, 2022 başı gibi projenin tamamlanacağını söyledi.

Yüklenici firmalara açılış tarihini öne çekmeleri halinde hem kendilerinin hem de hemşehrilerinin mutlu olacağını söylediklerini aktaran Erdoğan, daha sonra TBMM Başkanı Kahraman’a sözü verdi

Bahtiyarlık dolu bir gün yaşadıklarını ifade eden Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rize’nin gelişmesin katkılarından dolayı teşekkürlerini ileterek, eserin hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm temennilerinin kazasız, belasız bir şekilde eserin tamamlanması olduğunu ifade etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ise yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Havayolu halkın yolu olsun” talimatı üzerine, 25 olan havalimanı sayısını 55’e, 35 milyon olan yolcu sayısını da 185 milyona çıkardıklarını ifade etti.

Erdoğan’ın, “Bununla yetinmeyin, dünya ile rekabet edecek bir havalimanı yapın” dediğini de aktaran Arslan, “Evet, İstanbul üçüncü havalimanı… Dostların gıpta ile izlediği ama ne yazık ki bizi istemeyenlerin kıskançlıkla bazen de çelme takma amaçlı izlediği bir havalimanı devam ediyor.” dedi.

Arslan, Erdoğan’ın ülkenin batısında dünya havalimanı yapılırken ülkenin doğusunda, en kuzeyinde Rize ve Artvin’e hizmet edecek denizde bir havalimanı talimatının da olduğunu anımsatarak, alana 85 milyon ton taş dolgu yapılacağını bildirdi.

Havalimanının, dünyada konvansiyonel havalimanları için gereken 3 bine 45 metrelik bir piste sahip olacağını ve yılda üç milyon yolcuya hizmet edeceğini ifade eden Arslan, toplam kapalı alanın ise yaklaşık 40 bin metrekare olacağını söyledi.

Arslan, Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde ülkenin her yerine havalimanlarını yaygınlaştırmak adına 6 havalimanın da çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, eserin iki şehir için de hayırlı olmasını dilemesinin ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma töreninin ardından toplu açılış törenine geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm eserler Rizemize, Rizelilere adeta yeni bir diriliş muştusu olsun diyorum.” ifadesini kullanarak, beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle açılışı yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.