ABD’nin Türkiye’ye, F-16 almayı teklif etmesini değerlendiren Rus uzman Korotçenko, ABD’nin bu eylemlerle Türkiye’ye saygısızlık ettiğini ve Türkiye’nin Su-57 alması durumunda bölgesel bir süper güce dönüşebileceğini belirtti.
Moskova konumlu Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Direktörü, Rusya’nın tanınmış savunma dergisi Natsionalnaya Oborona’nın Genel Yayın Yönetmeni, emekli albay İgor Korotçenko, Sputnik’e açıklamasında, F-35’in, beşinci nesil savaş uçağı olduğunu ve F-16’nın onun eşdeğeri olmadığını ifade etti. Korotçenko sözlerine şöyle devam etti:
“F-35 uçağı almak Türkiye için önemli, çünkü bir yandan dış politika prestiji, diğer yandan da hava kuvvetlerinin cephaneliğine beşinci nesil savaş uçaklarını katma arzusu ile ilgili. Türkiye’nin harcadığı külli miktardaki para karşılığında ABD’den ambargo alması, NATO’nun en güçlü ikinci ülkesi olan Türkiye’ye saygısızlık. Bunun, ABD’nin tamamen Türkiye karşıtı politikası olarak yorumlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu kabul edilemez. ABD, Türkiye’ye yönelik tüm kırmızı çizgileri geçti.”
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.