Rus S7 Hava Yolları’nın ortağı Almanya’da geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybetti.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’ndan yapılan açıklamada S7 Hava Yolları’nın alt şirketi Globus’a ait bir uçağı Almanya’da düştüğü açıklandı. Alman basınında yer alan haberlere göre ise Frankfurt’un güneyinde Egelsbach Havaalanı’na inmeye hazırlanan uçak düştükten sonra yanmaya başladı. Altı kişilik uçakta bulunan üç Rus vatandaşından kurtulan olmadı.

S7 Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada şirketin ortaklarından Natalia Fileva’nın Almanya’da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybettiği doğrulandı. Fileva ile beraber hayatını kaybeden diğer yolcunun ise babası olduğu açıklandı. S7 Hava Yolları Genel Müdürü Vladislav Filev’in eşi olan Natalia Fileva’nın tedavi için Almanya’ya gittiği belirtildi.

Hava yolu şirketinden yapılan açıklamada kazaya ilişkin olarak çok uluslu araştırma yürütüleceği belirtildi.

PİLOT BİR SORUN BİLDİRMEDİ

Alman Federal Havacılık Kazaları Araştırma Bürosundan yapılan açıklamada kazadan önceki süreçte pilotun hava trafik kontrol merkezine her hangi bir sorun bildirmediği açıklandı. Büro sözcüsü yaptığı açıklamada “Şuan ancak teori üretebiliriz. Pilot uçağın kontrolünü kaybetmiş olabilir ya da teknik bir sorun yaşanmış olabilir. Şuan kesin bir şey yok.” dedi.

FİLEVA UZAYA AÇILMAYI PLANLIYORDU

Rus basınında yer alan iddiaya göre S7 Hava Yolları’nın ortağı olan Natalia Fileva, S7 şirketinin uzay turizmi gerçekleştirmesi yönünde planlama yapıyordu. Fileva’nın Almanya seyahati sonrasında Rus makamları ile bu konuda planlanmış bir toplantısının olduğu da belirtildi.

Fileva daha önce bu konuda yaptığı açıklamada ilk planlamaları olan Ukrayna üretimi Zenit sisteminden vazgeçerek Rus Soyuz 5 roketlerini kullanarak ABD’nin Kaliforniya eyaletinde satın alınan tesisten uzay turizmi gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.