2020 yılında ülkede faaliyet gösteren Rus havayolu şirketlerinin net zararı, yaklaşık 125 milyar rubleye ulaşırken, uzmanlar bu yıl havayolu şirketlerini yine olumsuz bir tablonun beklediğini tahmin ediyor.

Merkezi Amerika’da bulunan uluslararası danışmanlık şirketi Bain & Company ‘ni Rusya uzmanı Sergey Zaytsev, zaten son birkaç yıldır karsız olan havacılık sektörünün şu an yaşadığı kayıpların daha öncekilere göre benzersiz olduğunu vurguladı. Uçuşlardaki kısıtlayıcı önlemlerin giderek kaldırılmasına ve iç seferlerdeki artışa rağmen, havayolu şirketlerinin zarardan kurtulamadığını belirten Zaytsev, bu yılda da havayolu endüstrisinin mali durumlarında olumlu bir gelişme beklemediklerini dile getirdi.

RBK’nın haberine göre, geçtiğimiz yıl Rusya’nın en büyük 15 Rus havayolu şirketi toplamda yaklaşık 125 milyar ruble zarar ilan ederken, 2019’da bu şirketlerin toplam karı 4 milyar ruble olmuştu.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosaviatsiya) verilerine göre, Rusya’da tüm yolcu trafiğinin yüzde 93,5’ine sahip olan en büyük havayolu şirketlerinden sadece bir tanesi olan Aeroflot’un 2020 yılı için ilan ettiği zarar 96,53 milyar ruble. Ural Havayolları’nın zararı ise 5,85 milyar ruble olarak açıklanırken, S7 havayolu şirketinde meydana gelen zarar da 5,23 milyar ruble olarak bildirildi.

Havacılık uzmanları tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, geçen yıl havayollarının zararlarının açıklanan resmi rakamlardan çok daha yüksek olacağı düşünülüyordu. Buna göre geçtiğimiz yıl havacılık sektöründe meydana gelecek toplam zarar rakamlarının yaklaşık 200 ile 250 milyar ruble arasında olacağı tahmin ediliyordu.

Özellikle pandemi nedeniyle alınan tedbirler sonucunda havayollarındaki tüm yolcu trafiği yüzde 46 azalarak 69 milyon kişiye düşmüştü. Buna göre geçtiğimiz yıl ülkedeki yolcu trafiği sayıları, 2011 ve 2012 yılları rakamlarına düşerek 64 milyon ile 74 milyon yolcu trafiği bandına geriledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.