Türkiye’ye kapatılan hava trafiğinin 1 Haziran’da sona ermesine rağmen herhangi bir resmi açıklama yapmayan Rusya’da, turizm acenteleri Golikova’ya mektup yazarak Türkiye uçuşlarının geleceği konusunda bilgi verilmesini istedi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), Pandemi ile Mücadele Merkezi Başkanı ve Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova‘ya mektup göndererek, yetkililerin Türkiye ile uçuşlarla ilgili planları hakkında resmi bilgi istedi.

RST Genel Sekreteri İrina Tyurina, İnterfax’a yaptığı açıklamada, Türkiye’deki epidemiyolojik durum nedeniyle Rus yetkililerin 15 Nisan – 1 Haziran tarihleri ​​arasında Türkiye ile hava trafiğini sınırladığını hatırlatarak, “Hava trafiğine getirilen kısıtlamaların süresi yakında bitiyor. Şimdi, yasal açıdan turistler için garip bir durum oluştu. Hava trafiği kısıtlamaları resmi olarak önümüzdeki hafta Salı günü bitiyor. Ancak bu yönde bundan sonra ne olacağına dair hala resmi bir açıklama yok.” diye konuştu.

Bu nedenle ne turizm acentelerinin ne de yüzbinlerce Rus turistin bu tarihten sonra satın alınan turlarla ilgili ne yapacaklarını bilmediğini belirten Tyurina, yetkililer tarafından resmi bir açıklama gelmedikçe alınan turları ertelemenin de mümkün olmadığını vurguladı.

“Hem tur operatörleri hem de turistler, ya uçuşlara getirilen kısıtlamaların uzatılması ya da iptalleri hakkında resmi bilgilere ihtiyaç duyuyor.” diyen RTS Genel Sekreteri, mevcut durumda sektörün zor durumda bırakıldığını ifade etti.

Intourist Genel Müdürü Viktor Topolkaraev, Perşembe günü yapılan RST toplantısında belirttiği gibi, sektörde sosyal gerilimlerin arttığına işaret ederek, “Turistler, seyahat acentelerine hak iddia ediyor. 1 Haziran’dan itibaren Türkiye’ye turların gerçekleşeceğine dair garanti istiyorlar. Çünkü hiçbir uçuş kısıtlamaları bildirildi. Öte yandan, Haziran ayı için birçok tur paketinin ön ödemesi yapıldı.Fakat turistler, uçuşlar netlik kazanmadıkça tur paketi ödemesini yapmayı reddediyor.” ifadelerini kullandı. Her iki durumda da seyahat acentelerinin müşterilere hiçbir şey teklif edemediğini belirten Topolkaraev, acentelerin bu baskıya güçlükle dayanabildiğinin altını çizdi.

“Turistlerin çoğunluğu yön değiştirmek istemiyor. Bu yılın Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye’de tatil planlayanların yaklaşık yüzde 60’ı, 1 Haziran sonrasını beklemeye karar verdi.” diyen İrina Tyurina, Rus yetkililerinin bu soruları yanıtsız bırakarak sektörün müşterilerle çatışmasına yol açtığını vurguladı.

İgnatyev: Türkiye kararı son ana bırakılmamalı

RST Başkanı Andrey Ignatyev konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kısa sürede alınan kararlarla Türkiye’ye uçuşların bir anda başlayamayacağını, turizm acentelerinin zaten zor durumda olduğunu ifade etti.

“Sınırlar kapatıldı. Tur operatörleri personelini yüzde 20 ile yüzde 25 oranında işten çıkarmak zorunda kaldı. Öte yandan turları iptal edilen müşteriler tarafından dava edilen acenteler, yasal düzeyde meseleleri çözmek için avukat kadrolarını ikiye katladı.” ifadelerini kullanan Ignatyev, tüm bu sorunların üzerine bir de yetkililer tarafından Türkiye uçuşları hakkında son ana bırakılacak eylem ve kararların eklendiğini de sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.