İş arama portalı Superjob tarafından yapılan anketini sonuçları, çoğu Rus vatandaşının yurtdışı pasaportuna benzeyen klasik kimliğini çipli plastik kimlik kartıyla değiştirmek istemediğini gösterdi.

Ankete katılan Rusların yüzde 41’i kağıt pasaportu bırakıp akıllı kartla değiştirmeye hazır olmadığını ifade ederken, katılımcıların yüzde 31’i ise klasik yurtiçi pasaportunu yeni çipli kimlik kartıyla değiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Rusların yüzde 28’i eski pasaportunu yeni kimlik kartıyla değiştirme konusunu hiç değerlendirmediğini  söylerken, Superjob anketine katılan Rus erkeklerinin yeni kimlik kartlarına kadınlardan daha sıcak baktığı da kaydedildi.

Yeni kimlik kartına geçmeyi planlayan erkeklerin yüzde 36, kadınların oranının ise yüzde 27 olarak gözlemlediği ankette, çipli kimlik sahibi olmak isteyen katılımcıların çoğu yüzde 42 ile 24 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor.

Anketin sonuçları, katılımcıların yaşı arttıkça akıllı kart sahibi olmak isteyenlerin sayısının azaldığını da gösterdi.

Rusya Telekomünikasyon ve Kitle İletişim Bakanı Maksut Shadayev, ülkede kimlik niteliği taşıyan mevcut yurtiçi pasaportlarının çipli yeni kimlik kartlarıyla değiştirilmesi uygulamasının bu yılın sonunda başlayacağını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.