ATOR’un resmi internet sitesinde yayımlanan bültende, ”En büyük tur operatörlerinin yaz sezonundaki Türkiye uçuşlarının şimdiden yüzde 50’sinden fazlası, charter yerine tarifeli uçak seferlerine dayandırıldı. Charter uçuşlarının olası kısıtlamaları ile ilgili belirsizlik, birçok tur şirketini durumlarını garantiye alma konusunda düşündürdü.” ifadelerine yer verildi.

‘TÜRKİYE’YE SEFERLER YETERSİZDİ, BU YIL DURUM FARKLI’

Açıklamada ayrıca charter uçuşların yasaklanmış olduğu dönemde Türkiye’ye dönük tarifeli seferlerin son derece yetersiz olduğu, bu yıl ise durumun tamamen farklı olacağı belirtiliyor.

TUR OPERATÖRLERİ NE DİYOR?

Charter seferlerindeki belirsizliğin çok sayıda tarifeli uçuş seferinin uygulamaya konmasının tek nedeni olmadığı belirtilen açıklamada, özellikle tarifeli seferleri içeren turlara büyük talep olduğu kaydedildi.

Konuya dair değerlendirmelerini paylaşan NTK Intourist Satış Direktörü Sergei Tolchin, tarifeli seferlerle düzenlenen turlar daha pahalı olmasına rağmen, Rus turistlerin pek çok nedenden ötürü bu turlara da yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti. Buna en büyük sebep olarak ise tarifeli uçuşların uçuşun zamanında gerçekleşmesi konusunda charterlara göre daha fazla güven vermesi gösterildi.

Tolchin, NTK Intourist’in bu seneki operasyonlarının yüzde 50’ye yakınının THY ve Atlasglobal uçuşlarıyla yapıldığını belirtirken, Pegas Touristik’in de programının büyük bir kısmını tarifeli seferlere dayandırdığı belirtiliyor.

Pegas Touristik CEO’su Anna Podgornaya tarafından yapılan değerlendirmeye göre, Pegas’ın Moskova kalkışlı Türkiye turlarının hepsi tarifeli seferlerle gerçekleştirilirken, diğer bölgelerden yapılan turların da yaklaşık yüzde 50’si tarifeli seferlerle düzenlenecek.

Coral Travel, Yekaterinburg’dan Antalya’ya düzenlediği turlarda  Ural Airlines’ın tarifeli seferlerini kullanırken; Kazan, Samara ve Ufa’dan Dalaman’a dönük operasyonlarını ise Nord Wind’in tarifeli uçuşları ile düzenliyor.

Anex Tour’un Antalya ve Ege Bölgesi’ne dönük operasyonlarında charter uçuşlarının daha fazla kullanıldığı belirtilirken, tur operatörünün tarifeli seferler konusunda ise Aeroflot ve THY ile çalıştığı biliniyor.

HAVA YOLU ŞİRKETLERİNİN TARİFELİ UÇUŞ AĞI GENİŞLİYOR

Operatörlerin bu eğilimi, charter uçuşlara ağırlık veren hava yolu şirketlerini de tarifeli seferlere yönelmeye itti. ATOR tarafından yapılan değerlendirmeye göre, daha önce de tarifeli uçuş izni almaya hakkı olan ancak bu uçuşları hayata geçirmeyen hava yolu şirketleri, tur operatörü ve turistlerin eğilimi sebebiyle artık bu konuda daha hevesli.

Rus Federal Havacılık Ajansı’nın resm internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, Royal Flight, Icarus ve North Wind hava yolları yeni tarifeli sefer izinleri aldı.

Royal Flight yeni izinlerle birlikte; Moskova ve St. Petersburg’dan İzmir’e, Arkhangelsk’ten Bodrum’a, St. Petersburg, Volgograd, Ufa, Samara, Mineralnıye Vodı ve Nijniy Novgorod’den Alanya-Gazipaşa’ya ve Hantı-Mansiysk, Arhangelsk ve Nijnevartovsk’tan Antalya’ya tarifeli uçuş düzenleyebilecek.

Nord Wind Magnitogorsk, Şupaşkar, Tübenkama, Orenburg, Ulyanovsk, Murmansk, Volgograd’dan Antlaya’ya; Arkhangelsk’ten ise Dalaman’a uçabilecek,

Ağını genişleten bir diğer hava yolu şirketi olan Icarus ise Nijniy Novgorod’dan Dalaman’a uçuş izni almış durumda.

Yeni bir rota için izin almayan Azur Air ise, daha önce izin almış olduğu rotalarda değişiklik yapabilecek. Şirket, St. Petersburg’dan Dalaman’a dönük uçuşları ile Voronej, Tümen, Perm, Novosibirsk, Kaliningrad, Kemerovo, Çelyabinsk’ten Antalya’ya dönük uçuşlarının frekansını arttıracak.

ANTALYA UYARISI GERİ ÇEKİLMEDİ

ATOR’un bülteninde yer alan değerlendirmede, izin alınan yeni rotaların büyük kısmının Rosaviatsiya’nın Antalya’ya dönük charter uçuşlarınının durdurulabileceği yönündeki uyarıyı geri çekmemesi olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Rus hava yolu şirketlerine Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulabileceği uyarısını içeren bir mektup göndermiş, buna neden olarak Türkiye’deki karmaşık siyasi durum gösterilmişti. Daha sonra uyarı geri çekilse de, Antalya’ya dönük uçuşların durdurulabileceği uyarısı korunmuştu. (turizm güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.