Bir havalimanı çalışanının da aralarında bulunduğu üç kişi, yolcuların mecburi karantinadan kaçınmasına imkan tanıyan sahte giriş belgeleri karşılığında rüşvet kabul ederken yakalanmalarının ardından tutuklandı.

Sahte giriş belgelerini 4 bin rupi karşılığında hazırlıyordu

The Times of India’nın haberine göre, Hindistan’daki Mumbai Havalimanı’nda gerçekleşen dolandırıcılık olayında, bazı yolcuların kişi başı 4 bin rupi (yaklaşık 400 TL) karşılığında 7 günlük kurumsal karantina kuralını atlatmalarını sağlayan belgeler temin ettiği belirtildi.

2020 sonlarında Birleşik Krallık’ta yeni ve daha bulaşıcı bir koronavirüs varyantı keşfedilmesinin ardından yerel seyahat kısıtlamalarını artıran Mumbai’deki yetkililer, Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen herkesin masrafları kendi ceplerinden karşılanacak şekilde bir otelde bir hafta karantinaya girmesini zorunlu tutuyor.

Yolculardan daha sonra da Kovid testinden negatif sonuç almaları ve evlerinde 7 gün daha karantinada kalmaları şart koşuluyor.

Sadece, yakın aile fertlerini kaybetmiş kişiler ve hamileliklerinin son evrelerinde bulunan kadınlar bu uygulamadan muaf tutuluyor.

Alt kademe bir mühendisle iki suç ortağının, yolcuların otel yerine evlerinde karantinaya alınmaya uygun olduğunu beyan ederek bu kişileri otelde karantinaya girmekten kurtaran izni veren sahte belgeler hazırladığı düşünülüyor.

Polis ekipleri, şüphelilere ait 140 bin rupi (yaklaşık 14 bin TL) ve 200 Suudi Riyali (yaklaşık 400 TL) paranın yanı sıra ev karantinasını onaylamak için kullanılan sahte bir lastik damgayla, karantina muafiyeti sağlayan doktor raporlarına el koydu.

Bu durum, söz konusu çalışanın 23 Aralık 2020’de Mumbai Havalimanı’na transfer edilmesinden bu yana muhtemelen onlarca yolcunun zorunlu karantinayı atlattığı anlamına geliyor.

Polis şu anda personel içinden başka kişilerin de bu dolandırıcılığa dahil olup olmadığını araştırıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.