Rusya’dan yapılan açıklamada, “Açık Hava Sahası Anlaşması çerçevesinde 25-30 Mart tarihleri arasında Rus uzman grubu Tu-154M LK-1 Rus gözlem uçağı ile belirlenen rota sınırları içerisinde ABD üzerinde gözlem uçuşu yapacak” denildi.

Açıklamada, Great Falls havalimanından kalkacak uçağın 5130 kilometreye kadar uzaklıktan hava sahasını denetleyeceği belirtildi. Kabin içinde bulunan Amerikalı yetkililer de uçağın belirlenen rota üzerinde uçuş yapmasını sağlayacak, uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığını ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını denetleyecek.

Açık Hava Sahası Anlaşması, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye 27 ülke tarafından 1992 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de imzalanmıştır. Bu anlaşmanın amacı ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı ve güveni sağlamlaştırmaktır. Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.