Rusya’nın Birleşmiş Milletler’deki (BM) Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, MH17 sefer sayılı yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesiyle ilgili uluslararası mahkemenin kurulması yönündeki teklifin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oy çoğunluğuyla kabul edilmesi durumunda kararı veto edeceklerini açıkladı.

Çurkin, “Biz, ‘hayır’ oyu kullanacağız. Bunda hiç şüphem yok. Eğer tasarı 9 veya daha fazla ‘evet’ oyun alırsa veto edeceğiz” dedi.

Malezya’nın sunduğu karar tasarısı için oylama 29 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.
Tasarının her durumda kabul edilmeyeceğini vurgulayan Rusya temsilcisi, tasarıyı hazırlayan Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna’nın tasarıyı oylamaya çıkarmaması umudunu dile getirdi. Çurkin, “Tasarının oylamaya sunulmaması umudunu koruyorum. Yine de eğer bu teklifin taraftarları tasarıyı Güvenlik Konseyi’ne sunarsa sonucunun politik ve pratik sorumluluğunu üzerine alacak” dedi.

‘YENİ BİR ÇATIŞMA OCAĞINI OLUŞTURMA ÇABASI’

Tasarının altında uluslararası ilişkiler için büyük sorunlara yol açacak yeni bir çatışma ocağını oluşturma çabasının olduğunu belirten Çurkin, “Bu çatışmacı adım çok tehlikeli. İşleri işbirliği atmosferi içinde sürdürmek isterdik” dedi.

Bu bağlamda Rusya’nın sunduğu tasarıda, BM Genel Sekreteri’nin çekilmesi dahil uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesi ve genişletilmesi teklifinin yer aldığını söyleyen Rus diplomat, tasarılarındaki bazı maddelerin Malezya’nın metnine dahil edildiği ancak bu metnin yine de Rusya’nın sürdüğü talepleri karşılamadığını ifade etti.
Uçak faciasını, “uluslararası barış ve güvenliğe tehdit” olarak göstermenin ve tasarıya BM Anlaşması’nın 7. maddesini oturtmanın temelden yanlış olduğunu vurgulayan Çurkin, “2001’de Ukrayna hava savunma sisteminin Rus uçağını düşürmesi veya ABD’nin İran uçağını düşürmesi dahil daha önce sivil uçakların düşürülmesi olaylarıyla ilgili hiçbir zaman 7. maddeye esasen uluslararası mahkemeler kurulmamıştı. Ukrayna’nın düşürdüğü uçakla ilgili hiçbir mahkeme kurulmamıştı. Onlar özür bile dilememişti” dedi. (Spuntnik Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.