Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgızistan’da ikinci bir askeri üs açılması olasılığına değindi.

Kırgızistan’a resmi ziyareti için gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgızistan’da ikinci bir askeri üs açılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Toplantı katılımcılarının Rusya’nın Kırgızistan’daki hava üssü açması sorusunu yanıtlayan Lavrov, bu girişim henüz taraflarca görüşülmediğini ve yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Lavrov, “Bu bizim girişimimiz değil, biz bunu ilk olarak duyduk. Kırgız dostlarımızla, güvenlik amacıyla oluşturdukları fikirleri görüşmeye hazır olacağız.” ifadesini kullandı.

İkinci üs konusu Kırgızistan Devlet Başkanı Ceenbekov ve Rusya Devlet Başkan Putin’in  gerçekleştirecekleri zirvede gündeme gelebilir.

Kırgız Cumhuriyeti’nin Rusya Büyükelçisi Alikbek Cekşenkulov, Şubat ayında Rus TASS ajansı ile yaptığı röportajda, “Bir başka Rus üssünün açılması veya açılmaması Kırgızistan liderliğinin ve ilgili güvenlik güçlerinin doğrudan kontrolü altında olduğunu, Kırgızistan’ın güneyinde ikinci bir askeri üs açılması gereği konusu ve iki devletin liderliğinin yetkisi altında. Bu nedenle,konunun iki ülkenin devlet başkanlarının Mart ayında gerçekleştirecek zirvede tartışılabileceğini” ifade etmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.