Rus hava kuvvetleri silahlı insansız hava araçlarının askeri havaalanları dışında da işlevsel bir şekilde çalışabilmesi için denemelere yapıyor. İzvestiya gazetesi, testlerin başarılı olması durumunda ağır tonajlı SİHA’ların artık otoyollara da inebileceğini ve bu yollardan kalkış yapabileceğinşi yazdı.
Gazetenin bildirdiğine göre stratejik Zapad-2021 tatbikatından önce düzenlenen testlere Orion ve Forpost model 450’ye yakın silahlı insansız hava aracı katılıyor. Rus ordusu denemelerin bir kısmını özel hazırlanmış toprak yollarda gerçekleştirecek.
İzvestiya’ya bilgi veren askeri uzman Vladislav Şurıgin, SİHA’ları arazi üzerine iniş-kalkış yapabilir hale getirmek için mühimmat ve yakıt dolum birimlerinin de mobil hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Libya ve Suriye’den sonra Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda özellikle Türk yapımı silhalı insansız hava araçlarının etkinliğinin kanıtlanmasından sonra Rusya etkin bir biçimde ordusunun bu eksiğini gidermeye yönelmişti.
Rusya’nın geliştirdiği bir tonluk Orion adlı silahlı insansız hava aracı 120 kg ağırlığa sahip OFAB-100-120 bombaları taşıyor. Altius adlı aracın ağırlığı ise 7 ton, ancak İzvestiya bu aracın şu anda testlerinin sürdüğünü yazıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.