Rusya’nın devlete bağlı teknoloji şirketi Rostech Genel Müdürü Sergey Çemezov, Rusya ve Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerinin Ankara’ya satışı konusunda görüşmeleri sürdürdüklerini öne sürdü.

Abu-Dabi’de düzenlenen IDEX 2017 uluslararası savunma fuarında gazetecilere konuşan Çemezov, “Türkiye her zaman S-300 füze savunma sisteminin alımıyla ilgileniyordu, şu an da S-400 ile ilgileniyor. Görüşmeler sürüyor.” diye konuştu.

Kasım 2016’da, Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için Rus S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü bildirmişti.

Işık, “Rusya ile S-400 için görüşüyoruz. Ancak farklı ülkelerle görüşmeler de yapılıyor” diye kaydetmişti. Rusya’nın bu konuda tavrının şu ana kadar olumlu olduğunu ve proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığını belirten Işık, “Bu noktada ümit ederiz ki, özellikle NATO üyesi ülkeler daha ciddi gayret gösterirler ve NATO’yla uyumlu bir füze savunma sistemimiz olur. Ama biz hiçbir zaman Rusya’nın bu teklifini de gözardı etmiyoruz” diye konuşmuştu.

S-400 Triumf orta menzilli hava savunma sistemi S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemi.

S-400’ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olması. Ayrıca S-400’de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahip

S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmedi. (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.