Rusya Ulaştırma Bakanlığı, yabancı uçakların bakım ve tamiratında orijinal parça kullanım mecburiyetinin iptal edilmesini öngören bir tasarı hazırladı. Tasarıda yaptırımlar nedeniyle orijinal yedek parça temininde yaşanan güçlüklere atıfta bulunuluyor.
Tasarıda ayrıca söz konusu parçaların Rusya’da üretimlerinin organize edilmesinin ve bu parçaların sertifikalandırılmasının uzun süreceğine, bu esnada uçakların kullanım ömürlerini doldurma risklerinin bulunduğuna değinildi.
Tasarıyı inceleyen sektörel gözlemciler, bakanlığın İran’dan parça temin etme niyetinde olduğu sonucuna varıyor. Zira İran yaptırımlar nedeniyle yıllardır uçakların tamir ve bakımında orijinal olmayan yedek parçaları kullanan tek ülke konumunda.
Business FM’e konuşan danışmanlık şirketi Friendly Avia Support temsilcisi Aleksandr Lanetski İran’ın yıllardır Boeing ve Airbus gibi uçaklara ait yedek parçaların lisanssız üretimini gerçekleştirdiğini söyledi.
Potansiyel parça satıcıları arasında Sudan ve Suriye’yi de sayan Lanetski, bu ülkelerde uçuş güvenliğinin hala bir sorun olduğuna dikkat çekti.
Lanetski ayrıca İran’da Rusya’ya kıyasla daha az uçuş gerçekleştiğini, bu nedenle İran modelinin güvenli bir biçimde Rusya’ya uygulamanın kolay olmayacağını ve uçuş güvenliği açısından riskler bulunduğunu dile getirdi.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.