Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turist gelişi konusunda hem Rusya hem de Avrupa ülkeleriyle görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki hafta da çok yoğun görüşmelerimiz olacak” dedi.

Ersoy, önceki gün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya ile ilgili beklenen karar konusunda da ilk kez vaka sayısına dayanan bir açıklama yaptı.

Ülkelerin günlük koronavirüs vaka sayılarını değil, 2 haftalık ortalamayı dikkate aldığını vurgulayan Ersoy, Rusya ile görüşmelerde turist gelişi için vaka sayılarında bir sınırın belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“Bir şeyi konuşabilmemiz için 5 binin altına gelmemiz lazım.”

Bu açıklama sonrası, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları normale döndürmek için Türkiye’deki vaka sayılarının 2 haftalık ortalamasının 5 binin altına düşmesini beklediği yorumları güçlendi.

Turizm sektörü yetkilileri bu durumda Rusya’nın uçuş yasaklarının 1 Haziran’da kaldırmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladılar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.