Rusya’nın en büyük charter uçuş firmalarından biri olan VIM-Avia, dünya genelinde onlarca charter uçuşu iptal ederek şirketin iflas ettiğini açıkladı. Rus basınında yer alan haberlere göre şirketin sahibi Raşid Mursekaev ve eşi Svetlana, 26 Eylül salı günü İstanbul’a uçtu. Mursekaev’e 3 gündür ulaşılamıyor.

Rusya’da faaliyet gösteren VIM-Avia, 120 milyon dolara kadar ulaşan borçları nedeniyle tüm uçuşlarını durdurdu. Mağdur olan havayolu çalışanları ve binlerce yolcu ise bir çözüm bekliyor.

Interfax’ın haberine göre, şirkette hisseleri bulunan Raşid Mursekaev ve eşi Svetlana, dolandırıcılıkla suçlanıyor. İsmini vermek istemeyen bir çalışanın ajansa yaptığı açıklamaya göre çift, salı günü Moskova’nın Şeremetyevo havalimanından Türkiye’ye uçtu. Mursekaev ve eşi, polis tarafından aranıyor.

Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin de krizin büyümesinin ardından yaptığı açıklamada Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’u ‘görevini tam olarak yerine getirmediği’ için uyardı.

VIM-Avia uçaklarındaki toplu gecikmeler 23 Eylül’den itibaren önemli ölçüde artmış, ardından Rusya Soruşturma Komitesi dolandırıcılıkla ilgili bir ceza davası açmıştı.

Operasyonlarını durduran ve iflas edeceği konuşulan Vim-Avia’nın 4 bin yolcusunun Antalya’dan ülkesine dönemediği belirtiliyor.
Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada, Vim-Avia’nın charter seferlerini durdurmasının ardından bu hava yolu şirketi ile Antalya’ya giden 4 binden fazla Rus turistin ülkesine dönemediği belirtildi.

Haberrus’un ATOR’dan aktardığı habere göre, ”Şu anda 2 büyük turizm operatörünün verilerine göre charter seferlerini durduran VİM Avia’nın 4 binden fazla turisti Moskova ve St. Petersburg’a dönmeyi bekliyor. Bu turistler için havacılık piyasasında fazladan kapasite yok ve operatörler yakın zamanda onları ülkelerine göndermeyi garanti edemiyorlar.Tur operatörleri şu anda uygun bir seçenek bulmak için çaba sarf ediyorlar, fakat henüz uygun bir uçak yok. Ayrıca, bu belirtilen sayıya her gün tatili biten yeni turistler ekleniyor.”

(Haber Rus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.