Rusya’nın Sovyetler Birliği sonrasında döneminde sıfırdan geliştirdiği ilk askeri nakliye uçağı olan İl-112V uçağının prototipi Moskova bölgesindeki uçuşu sırasında düştü. Sputnik’e konuşan bir kaynağın açıklamasına göre İl-112V askeri nakliye uçağının prototipi Moskova bölgesindeki Kubinka’da düştü.
Birleşik Uçak Şirketi (OAK) bilgiyi doğruladı. Olayın bir eğitim uçuşu sırasında meydana geldiği belirtildi.
Kommersant ise, üç kişilik mürettbattan kurtulan olmadığını duyurdu. Ölenler arasında “Rusya Kahramanı” madalyası sahibi kaptan pilot Nikolay Kuimov’un da bulunduğu bildirildi.
Kurulan özel komisyon olayın nedenlerini araştıracak. Ön verilere göre uçağın motoru alev aldı.
Uçak yapım sektöründen bir kaynak Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Ön verilere göre uçakta bulunan mürettebat üyelerinin tamamı hayatını kaybetti. Düşüş sonrasında uçak tamamen zarar gördü ve yandı” dedi.
Rusya’nın uzun yıllardır kullandığı Antonov An-26 uçağının yerine geçmesi beklenen İlyushin İl-112V askeri nakliye uçağı, Sovyetler Birliği döneminden sonra Rusya’da sıfırdan geliştirilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. İl-112V uçağı ile ilgili çalışmalar 2014’ten bu yana devam ediyor.
Yeni uçağın, hizmet süresi tamamlanmak üzere olan An-26 uçaklarının 2030’a kadar yüzde 50’sinin, 2032’ye kadarsa yüzde 90’ının yerine geçmesi bekleniyor.

 

.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.