RBC gazetesi Rusya’da bazı operatörlerin Avrupa ülkelerine koronavirüs aşısı amaçlı turlar düzenlemeye başladığını yazıyor. Gazetenin Tur Operatörleri Birliği’nden yapılan açıklamaya dayandırdığı habere göre, Almanya ve Sırbistan’a düzenlenen bu turlar sayesinde Rusya vatandaşları Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınan bir koronavirüs aşısı yaptırma şansına sahip olacak.
Rusya’da geliştirilen hiçbir aşı Dünya Sağlık Örgütü ya da Avrupa Tıp Ajansı tarafından tanınmıyor.
Rusya vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan’da yabancılar ücret ödemeden Pfizer/BioNTech, AstraZeneca ve Çin menşeili Sinopharm aşısı olabiliyor. Ülkeye Moskova ve St. Petersburg’dan aktarmasız uçak seferleri mevcut. Ancak Sırp yetkililer ülkeye giriş için negatif PCR testini şart koşuyor. Tur ücreti uçak bileti hariç 49 bin rubleden başlıyor (5 bin 800).
Almanya’ya düzenlenen turlar ise daha maliyetli. Bu ülkede yabancılar aşı ücretini ödemek zorunda. Schengen vizesiyle girilebilen ülkede tur fiyatarı uçak bileti hariç 580 eurodan başlıyor. Almanya’da Pfizer/BioNTech’in yanı sıra Johnson & Johnson aşısı yaptırma imkanı mevcut.
ABD yönetimi kasım ayından itibaren, aşı olmamış yabancıların ülkeye girişine izin vermeyeceğini açıklamıştı. Uygulamanın Sputnik V aşısı olanları kapsayıp kapsamadığı henüz belirsiz.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.